Το 40 δημοτικό σχολείο Περιστερίου στην 2η συνάντηση του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ «INNOVATION=MOTIVATION: How to be a smart student with a creative mind»

40Ο Δ.Σ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Πρόγραμμα Erasmus+ KA2 ‘’Innovation=Motivation: How to be a smart student with a creative mind.’’

Η Διακρατική Εκπαιδευτική Δραστηριότητα του Προγράμματος Erasmus+ διοργανώθηκε αυτή τη  φορά από το 40Ο Δ.Σ Περιστερίου.

Ολοκληρώθηκε το Σάββατο 23/02/2019 η δεύτερη διακρατική συνάντηση του  προγράμματος  Erasmus+ που έλαβε χώρα την εβδομάδα από 18/02/2019 έως και 22/02/2019 με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών και μαθητών από τις πέντε χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Ισπανία, Ιταλία, Σλοβενία, Πολωνία και Ελλάδα.

Το 40 Δ.Σ. Περιστερίου  φιλοξένησε στους χώρους του 15 μαθητές και 8 εκπαιδευτικούς από τις παραπάνω χώρες, διοργανώνοντας  μια σειρά δραστηριοτήτων που αφορούσαν στη χρήση και λειτουργία διαφόρων εφαρμογών (applications) μέσα στη σχολική τάξη. Έλληνες και ξένοι μαθητές παρουσίασαν τα αποτελέσματα έρευνας που είχε διεξαχθεί ηλεκτρονικά σε κάθε χώρα σχετικά με τη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών και εφαρμογών στο χώρο του σχολείου, της εργασίας και στον ελεύθερο χρόνο από τα μέλη της τοπικής κοινωνίας. Παρουσιάσεις σχετικά με την ασφάλεια των παιδιών και των νέων στο διαδίκτυο ακολούθησαν από τον καθηγητή πληροφορικής του σχολείου μας Κο Ηλιόπουλο.

Παράλληλα, μαθητές και εκπαιδευτικοί είδαν από κοντά τη λειτουργία του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος, γνώρισαν τον ελληνικό τρόπο ζωής, τον ελληνικό πολιτισμό , γεύτηκαν ελληνικά εδέσματα μαγειρεμένα από εκπαιδευτικούς και γονείς του σχολείου μας,   δημιουργώντας έτσι σχέσεις και δεσμούς φίλιας . Περιηγήσεις και ξεναγήσεις οργανώθηκαν τόσο στους χώρους της Ακρόπολης και μουσείου της όσο και της Αρχαίας και Ρωμαϊκής Αγοράς.

Τέλος,  πάρθηκαν αποφάσεις που αφορούν στη συνέχεια του προγράμματος και στις  δράσεις που θα λάβουν χώρα στη συνάντηση της Πολωνίας το Μάιο του 2019.

Η παιδαγωγική ομάδα του 40ου Δ.Σ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ