Το 4ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκης τιμάει την Παγκόσμια Ημέρα Σπάνιων Ασθενειών

Το 4ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκης  συμμετείχε στην Παγκόσμια Ημέρα Σπανίων Παθήσεων (28 Φεβρουαρίου 2022) με σειρά δράσεων μεταξύ των οποίων η παραγωγή ψηφιακού υλικού από τους μαθητές, ο διαμοιρασμός ενημερωτικού υλικού ευαισθητοποίησης στους πολίτες της Πεύκης και η φωταγώγηση του σχολείου με τα χρώματα των σπάνιων ασθενειών.  Το σχολείο, με σκοπό να υποστηρίξει τα παιδιά με σπάνιες ασθένειες και να προασπιστεί  τα δικαιώματά τους, πρωτοπορεί με το καινοτόμο πρόγραμμα Erasmus + KΑ2 «CREDIBLE»  (Children with Rare Diseases and their Inclusion in Basic Learning Environments), που υλοποιείται  σε συνεργασία με άλλες χώρες και προάγει τον σεβασμό στη διαφορετικότητα και τη συμπερίληψη.

Αγκαλιάζουμε τα παιδιά με σπάνιες ασθένειες και στέλνουμε ηχηρό μήνυμα σ’ όλο τον κόσμο, να γίνουμε μια μεγάλη αγκαλιά γι’ αυτά.