Το 6ο Γυμνάσιο Λάρισας στην Ιταλία με το Πρόγραμμα Erasmus+ “Sm@rtStuff”

Tο 6ο Γυμνάσιο Λάρισας συμμετείχε σε πρόγραμμα Erasmus+ KA2 στην Piacenza της Ιταλίας, από τις 21 έως 27 Φεβρουαρίου 2022 με τίτλο “Sm@rtStuff”,  μαζί με μαθητές/-τριες και εκπαιδευτικούς σχολείων από το Βέλγιο, την Ισπανία, τη Ρουμανία και την Ιταλία.

Το πρόγραμμα, εμπνευσμένο από τις λέξεις “smart  stuff” “έξυπνο υλικό” έχει ως στόχο,  μέσα από την δημιουργία εικονικών τουριστικών γραφείων, να αποκτήσουν  οι μαθητές/-τριες  την ικανότητα  να δημιουργούν μια εταιρεία, να  αναπτύσσουν  κριτική σκέψη και  δεξιότητες  για την επίλυση προβλημάτων, ώστε να   βελτιώσουν την κοινωνική επιχειρηματικότητα και την καινοτομία. Παράλληλα γνωρίζουν περισσότερο τους πολιτισμούς τους και εξερευνούν τις περιοχές τους, μαθαίνοντας πώς να τις προωθούν ενώ δουλεύοντας τόσο σε εθνικές όσο και σε διεθνείς ομάδες συνειδητοποιούν την ένταξη και την κοινωνική ισότητα. Οι μαθητές/-τριες μας συνεργάζονται ήδη ψηφιακά μέσω της  πλατφόρμας e-Twinning. Με τη διαρκή ψηφιακή συνεργασία αλλά και με τις δια ζώσης διαπολιτισμικές συναντήσεις, που θα ακολουθήσουν σε όλες τις συμμετέχουσες χώρες, αναμένεται να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και να αναπτύξουν επικοινωνιακές, γλωσσικές και κοινωνικές δεξιότητες απαραίτητες για την μελλοντική επαγγελματική τους ανάπτυξη.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης οι μαθητές/-τριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας επισκέφθηκαν σημαντικά αξιοθέατα, μουσεία και τους καθεδρικούς ναούς των πόλεων  Piacenza, Milano και  Parma  της Ιταλίας. Επιπλέον  ξεναγήθηκαν  σε βιολογικό αγρόκτημα και οινοποιείο  της περιοχής, όπου ενημερώθηκαν για την παραγωγή βιολογικού κρασιού και βιολογικής μελισσοκομίας  πραγματοποιώντας εκπαιδευτικές δραστηριότητες και πεζοπορία στην εξοχή.

Η  εκπαιδευτική ομάδα του σχολείου μας αποτελούνταν από τρεις μαθήτριες και ένα μαθητή της Γ΄ Τάξης  και τις εκπαιδευτικούς  Δέσποινα Καλπακίδου (Φιλόλογο) και Βασιλική Μπουμπουράκα   (Αγγλικής Φιλολογίας).

Δείτε στον χάρτη την Piacenza