To 9 Δ.Σ. Ηρακλείου Αττικής στο Άμστερνταμ

Μέσα στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA1 (2022-1-EL01-KA122-SCH-000073668) με τίτλο “Learn2liveLive2learn”, «Μάθε να ζεις, Ζήσε να μαθαίνεις» πραγματοποιήθηκε η πρώτη κινητικότητα στην Ολλανδία και πιο συγκεκριμένα στο Άμστερνταμ, (28/12-3/12/2022).

Οι εκπαιδευτικοί του 9ου Δ.Σ. Ηρακλείου Αττικής,  Βασιλική Αβράμη (ΠΕ11),  Δέσποινα Κανάση (ΠΕ70) και  Αγγελική Τάκη (ΠΕ06) παρακολούθησαν το σεμινάριο με τίτλο “Public Speaking with Humour and Comedy for teachers and educators” από τον οργανισμό europass Teacher Academy.

Μέσα από δραστηριότητες για το σπάσιμο του πάγου, βιωματικά εργαστήρια, παρουσιάσεις και ανταλλαγή απόψεων με συνάδελφους εκπαιδευτικούς από την Ισπανία, την Πορτογαλία, την Κροατία και τη Γερμανία, μάθαμε τεχνικές για τη βελτίωση του δημόσιου λόγου χρησιμοποιώντας χιούμορ και στοιχεία κωμωδίας. Εξερευνήσαμε τη χιουμοριστική πλευρά της προσωπικότητάς μας και μάθαμε να την εκμεταλλευόμαστε για μια πιο αποτελεσματική επικοινωνία με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας. Παράλληλα, εξερευνήσαμε το Άμστερνταμ, και απολαύσαμε μοναδικά σημεία αρχιτεκτονικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος παίρνοντας μια γεύση από μία σύγχρονη, βιώσιμη ευρωπαϊκή πόλη.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο blog του σχολείου μας: https://9enato.blogspot.com/2023/01/erasmus-ka1-amsterdam.html αλλά και στον λογαριασμό του έργου μας στο Instagram: https://instagram.com/learn2live_live2learn_erasmus?igshid=ZDdkNTZiNTM=

Το επόμενο βήμα είναι η διάχυση και ανταλλαγή των καλών πρακτικών που αποκομίσαμε κατά τη διάρκεια της κινητικότητας με την ευρύτερη σχολική κοινότητα με στόχο τη βελτίωση της διδασκαλίας και τη μάθησης.

«Το σχέδιο "Learn2live, Live2learn", συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Το περιεχόμενο του υλικού είναι αποκλειστική ευθύνη του δικαιούχου (9o Δ.Σ. Ηρακλείου Αττικής) και ούτε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ούτε η Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus+ ΙΚΥ είναι υπεύθυνες για τη χρήση που μπορεί να γίνει των πληροφοριών που αναφέρονται.»