Το 9ο Δ.Σ. Ηρακλείου Αττικής στην Πορτογαλία

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η 2η διακρατική κινητικότητα εκπαιδευτικών του σχολείου μας, στη Λισαβόνα της Πορτογαλίας (20-26/03/2023), στα πλαίσια του ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ KA1 (2022-1-EL01-KA122-SCH-000073668) με τίτλο “Learn2live, Live2learn”, «Μάθε να ζεις, Ζήσε να μαθαίνεις».

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας,  Ντίνος Βρυώνης (ΠΕ70, Διευθυντής),  Αδριανή Κανελλοπούλου (ΠΕ70) και  Κυριακή Σακελλαρίου (ΠΕ06) παρακολούθησαν το σεμινάριο με τίτλο «Environmental Education – Small Actions with Big Impacts» που παρέχεται από τον οργανισμό Cultivating Futures.

Μέσα από βιωματικές δραστηριότητες, παρουσιάσεις, περιβαλλοντικές ξεναγήσεις και ανταλλαγή απόψεων με συναδέλφους εκπαιδευτικούς από την Ισπανία, τη Ρουμανία, την Εσθονία και την Ελλάδα, εκπαιδευτήκαμε στα μεγάλα ζητήματα για το περιβάλλον και τη βιώσιμη ανάπτυξη. Κατανοήσαμε και φέρνουμε πίσω στο σχολείο μας ότι τα πάντα είναι θέμα αποφάσεων με μικρά βήματα και σύνθημα «Δεν μπορώ να κάνω οτιδήποτε καλό χρειάζεται ο κόσμος, αλλά ο κόσμος χρειάζεται ό,τι καλό μπορώ να κάνω». Εκτός από τις μεγάλες αποφάσεις των κρατών χρειαζόμαστε τις εκατομμύρια μικρές ατελείς περιβαλλοντολογικές ενέργειές μας. Το μεγαλύτερο λάθος από όλα είναι να μην κάνεις τίποτα γιατί νομίζεις ότι κάνεις πολύ λίγα. Κάνε ό,τι μπορείς!

«Το σχέδιο "Learn2live,Live2learn", συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Το περιεχόμενο του υλικού είναι αποκλειστική ευθύνη του δικαιούχου (9o Δ.Σ. Ηρακλείου Αττικής) και ούτε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ούτε η Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus+ ΙΚΥ είναι υπεύθυνες για τη χρήση που μπορεί να γίνει των πληροφοριών που αναφέρονται.»