Το Αριστοτέλειο Κολλέγιο με το πρόγραμμα Erasmus+ στο Cento της Ιταλίας.

Στην πόλη Cento της Ιταλίας πραγματοποιήθηκε η δεύτερη συνάντηση των καθηγητών στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος KA229 “Think Smart -  Act Green”.  Εκπαιδευτικοί από τη Σουηδία, την Πορτογαλία, την Ιταλία, την Ισπανία και την Ελλάδα παρακολούθησαν το ειδικό πρόγραμμα που είχε προετοιμάσει το σχολείο I.S.I.T. Bassi-Burgatti που φιλοξένησε το 2nd Joint-Staff Training Event. Το θέμα της συνάντησης ήταν η «Πράσινη Οικονομία» και η σημασία της για ένα μέλλον  με κλίμα φιλικό προς το περιβάλλον. Από το Αριστοτέλειο Κολλέγιο συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί κ. Παπαχρήστου Μαρία (φιλόλογος) και ο κ. Ιακωβίδης Γιώργος (Φυσικός). Οι εκπαιδευτικοί βρέθηκαν στο σχολείο και γνώρισαν τους συναδέλφους τους. Μαθητές του I.S.I.T. Bassi-Burgatti παρουσίασαν εργασίες, που δημιούργησαν οι ίδιοι στις ανταλλαγές στη διάρκεια του προγράμματος. Μεταξύ άλλων, παρακολούθησαν ομιλία από τον Dott. Alesandro Mignotti, καθηγητή στο πανεπιστήμιο της Bologna για τη χρήση του νερού στη βιομηχανία και στην παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας. Ακολούθησαν Job shadowing. Ενδιαφέρουσα ήταν η ομιλία της dott. Ssa Chiara Lodi από το πανεπιστήμιο του Uborno και της Φερράρας, που μίλησε για την κυκλική οικονομία. Ενδιαφέρουσα ήταν και η επίσκεψη στο νησάκι St. Erasmo, όπου πραγματοποιείται η καλλιέργεια λαχανικών και φρούτων, από τα οποία τροφοδοτείται η Βενετία. Παράλληλα οι εκπαιδευτικοί μίλησαν για την μέχρι τώρα πορεία του έργου και δόθηκαν οδηγίες από τους coordinators Isabel Bodman και Florian Hersoz για τις μελλοντικές δράσεις και εργασίες που πρέπει να πραγματοποιηθούν, μέχρι τη λήξη του project τον Αύγουστο του 2023.  Το πρόγραμμα Erasmus είναι η καρδιά της Ευρωπαϊκής εκπαιδευτικής εξωστρέφειας. Πέρα από τα πολλαπλά πλεονεκτήματα που μπορεί να προσφέρει η κινητικότητα στην επαγγελματική ανάπτυξη και επιμόρφωση των εκπαιδευτικών αναδεικνύει την σημασία της πολυπολιτισμικότητας, και της ανταλλαγής διαφορετικών προοπτικών στο εκπαιδευτικό πλαίσιο, εις όφελος όλων.