Το Δ.Σ. Περιοχής Βαθυλάκκου με το Erasmus + στo Brzesko της Gmina Debno της Πολωνίας

Το ευρωπαϊκό μας ταξίδι με το πρόγραμμα Erasmus +  με τίτλο «Miteinander+ füreinander= Freunde» συνεχίστηκε με σταθμό αυτή την φορά την πόλη Brzesko της Πολωνίας. Η συνάντηση των συνεργαζόμενων σχολείων του Προγράμματος  Erasmus + από την Ελλάδα, την Πολωνία, τη Γερμανία, τη Βουλγαρία, την Κροατία και την Τουρκία φιλοξενήθηκε στο σχολείο Zespol Szkolno Przedszkolny w Maszkienicach του πολωνικού μας εταίρου. Από ελληνικής πλευράς το Δημοτικό Σχολείο Περιοχής Βαθυλάκκου Κοζάνης εκπροσώπησαν ο Διευθυντής του κ. Πενέκελης Κων/νος, ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Διηνής Νικόλαος και τρεις μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης. Οι αντιπροσωπείες μαθητών και δασκάλων συμμετείχαν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες που είχαν οργανώσει οι Πολωνοί μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου υποδοχής σχετικές με τη θεματολογία του προγράμματος όπως βιωματικά εργαστήρια σχετικά με την φιλία, δημιούργησαν ένα μικρό κόμικ με χρήση διαδικτυακών εργαλείων δημιουργίας κόμικς και συμμετείχαν ενεργά εργαζόμενοι ομαδικά  στο εργαστήριο εκπαιδευτικής ρομποτικής, δημιουργώντας μία κατασκευή με LEGO.

Οι αντιπροσωπείες των σχολείων έκαναν έναν απολογισμό του προγράμματος και συμφώνησαν στις δράσεις που θα υλοποιηθούν μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους στα συνεργαζόμενα σχολεία. Επίσης, κατά τη διάρκεια της συνάντησης πραγματοποιήθηκε  εισήγηση των εκπροσώπων του σχολείου μας -  εκ μέρους της παιδαγωγικής μας ομάδας - με τις δράσεις που υλοποιούνται στη σχολική μας μονάδα και το παραγόμενο έργο.

Κατά τη διάρκεια των παράλληλων εκδηλώσεων, οι συμμετέχοντες είχαμε την ευκαιρία να επισκεφθούμε την ιστορική πόλη της Κρακοβίας, μία από τις παλαιότερες και μεγαλύτερες πόλεις της Πολωνίας, καθώς και ένα από τα πολιτιστικά, καλλιτεχνικά αλλά και τουριστικά κέντρα της χώρας, η οποία από το 1038 έως το 1569 μ.Χ. υπήρξε πρωτεύουσα της Πολωνίας, αλλά και το Ορυχείο Αλατιού στην Bochnia, ένα από τα παλαιότερα ορυχεία άλατος στον κόσμο, το παλαιότερο στην Πολωνία και επίσημο εθνικό ιστορικό μνημείο (Pomnik historii).