To European Shool Radio στη γιορτή πολυγλωσσίας

Γιορτή πολυγλωσσίας 2013, το esradio θα είναι εκεί, γιατί μιλάει σε πολλές γλώσσες και ακούγεται από ακόμη περισσότερες

(Ζωντανή εκπομπή Κυριακή 9/6, 11 το πρωΐ), Εσείς, γνωρίζετε πόσες γλώσσες μιλάει η Θεσσαλονίκη;

Γνωρίζετε σε ποιες γλώσσες ονειρεύεται, με ποιους πολιτισμούς συναντιέται στους δρόμους της κτίζοντας τον δικό της ανθρώπινο πολιτισμό;

Γλωσσικές Διαδρομές. Η Θεσσαλονίκη, πολύγλωττη πόλις

Ελάτε να συναντήσετε την πολυγλωσσία της Θεσσαλονίκης 7, 8 και 9 Ιουνίου, στην πλατεία Γαλλίας, στο Δημαρχιακό Μέγαρο της πόλης. Μία γιορτή συνάντησης, χαράς και επικοινωνίας.

Ο Δήμος Θεσσαλονίκης και η ΔΕΠΘΕ (ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΘΕΑΜΑΤΟΣ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ) σε συνεργασία με επιστήμονες του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, φορείς της πόλης, φυσικούς ομιλητές, εθελοντικές οργανώσεις και εκπαιδευτικούς, γονείς και παιδιά, παρουσιάζουν δράσεις και θεάματα, με στόχο την ανάδειξη της πολυγλωσσίας και της πολυπολιτισμικότητας.

To European School Radio, το πρώτο μαθητικό ραδιόφωνο είναι χορηγός επικοινωνίας της γιορτής, φιλοξενεί σπότ που ακούγονται στο πρόγραμμα του (polyglos1, polyglos2, polyglos3) και θα καλύψει τις εκδηλώσεις δημοσιογραφικά. Επίσης μη χάσετε τη ζωντανή εκπομπή που θα γίνει την Κυριακή 11 με 1 το μεσημέρι απο τους χώρους της γιορτής με πολλές συνεντευξεις και νέα από τις εκδηλώσεις του 3ημέρου.

Επισκεφθείτε τη σελίδα του Δήμου Θεσσαλονίκης:   http://www.thessaloniki.gr/portal/page/portal/DimosThessalonikis,

καθώς και το blog της Γιορτής της Πολυγλωσσίας : langtrips.wordpress.com