Το Γενικό Λύκειο Αναβύσσου έλαβε το πρώτο βραβείο στον 5ο Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο “Βιοποικιλότητα: Διαχρονική συμβολή στην ποιότητα ζωής του ανθρώπου”

Το Γενικό Λύκειο Αναβύσσου συμμετείχε στον 5ο Μαθητικό Διαγωνισμό 2019-2020 με τίτλο «Βιοποικιλότητα: διαχρονική συμβολή στην ποιότητα ζωής του ανθρώπου» που διοργάνωσε το Μουσείο Ιστορίας σε συνεργασία με το Μουσείο Ζωολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Στόχος της έρευνας των μαθητών ήταν  να μελετήσουν τον Κρυπτοτσικνιά , καθώς και άλλα μεταναστευτικά είδη πουλιών και τη συμβολή τους στη βιοποικιλότητα του υγροτόπου της Αναβύσσου. Η έμπνευση για την επιλογή αυτού του θέματος ήρθε από το γεγονός ότι το σχολείο μας βρίσκεται πολύ κοντά στον υγρότοπο των Αλυκών Αναβύσσου, τον οποίο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν και να μελετήσουν. Για την εργασία τους αυτή τιμήθηκαν με το πρώτο βραβείο του Διαγωνισμού.

Για να δείτε την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του Διαγωνισμού, πατήστε εδώ.

Για να δείτε τα έργα των μαθητών με τα οποία συμμετείχαν στο Διαγωνισμό, πατήστε στους παρακάτω συνδέσμους.

ΕΝΟΤΗΤΑ Α΄

ΕΝΟΤΗΤΑ Β΄