To Γυμνάσιο-ΛΤ Μαγούλας Καρδίτσας στη Ρουμανία, Erasmus+

Το Γυμνάσιο –Λ.Τ Μαγούλας στην Ρουμανία.

Την πόλη Rachita της Ρουμανίας επισκέφθηκε ομάδα καθηγητών αποτελούμενη από 5 καθηγητές από τις 4-11 2019 έως τις 9-11 2019 στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ 2018, δράση ΚΑ229, με τίτλο «DYNAMIC CITIZENS OF EUROPE».Το σχολείο υποδοχής της Rachita οργάνωσε άρτια τις εκπαιδευτικές δράσεις και επισκέψεις που σχετίζονται με τους επιμέρους στόχους του προγράμματος όπως η ανταλλαγή καλών πρακτικών στον τομέα  της ενεργοποίησης των μαθητών και αυριανών πολιτών  της ευρωπαϊκής κοινότητας.

Αυτή η τρίτη συνάντηση στην Ρουμανία ,στην οποία συμμετείχαν καθηγητές από σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Ιταλίας, της Ελλάδας και της Τουρκίας επικεντρώθηκε στην  παρουσίαση σχέδιων μαθημάτων αλλά και δράσεων σχετικά με την κλιματική αλλαγή και τις επιπτώσεις της στο περιβάλλον και τη ζωή των ανθρώπων , τον σχολικό εκφοβισμό  και  την ευαισθητοποίηση της  σχολικής κοινότητας και τέλος την ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς των χωρών μελών του προγράμματος. Ιδιαίτερη αναφορά αξίζει  η έκθεση  comics που έλαβε χώρα στο σχολείο της Rachita και η οποία αποτελούνταν από δημιουργίες των μαθητών - μελών των Λεσχών Ενεργών Πολιτών  της παιδαγωγικής ομάδας των συμμετεχόντων σχολείων και αφορούσαν πτυχές της ενεργούς  αντιμετώπισης κοινωνικών προβλημάτων. Το πρόγραμμα περιελάμβανε τέλος επίσκεψη και ξενάγηση στο Ρουμανικό σχολείο και ενημέρωση για τη δομή, την οργάνωση και τη λειτουργία του.

Τις επόμενες μέρες προβλεπόταν και πραγματοποιήθηκαν πληθώρα δραστηριοτήτων και εκδηλώσεων όπως επίσκεψη στην γειτονική πόλη της Deva και το Corvin Castle, ένα μεσαιωνικό Κάστρο από τα πιο ιστορικά μνημεία Γοτθικής αρχιτεκτονικής στην Ρουμανία και το οποίο έχει την τιμή να αποκαλείται Κάστρο του Δράκουλα. Επίσης ,ακολούθησε ξενάγηση στην κοντινή μεγαλούπολη της Τιμισοάρα και ανακαλύψαμε τους λόγους για τους οποίους η όμορφη πόλη επιλέχθηκε ως πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης για το 2021. Δεν είναι μόνο η φήμη της ως η πρώτη πόλη της Ρουμανίας που επαναστάτησε το 1989 κατά του κομμουνιστικού καθεστώτος του Νικολάε Τσαουσέσκου, όπως και η πρώτη πόλη που απελευθερώθηκε αλλά και ο πολιτισμός που ξεπηδούν από κάθε γωνιά της πόλης. Το κέντρο της πόλης αποτελείται κυρίως από κτίρια της εποχής της Αυστριακής Αυτοκρατορίας γύρω από τις πλατείες της Ένωσης , της Ελευθερίας και της Νίκης ,όπου και βρίσκεται ο υπέροχος ελληνορθόδοξος Καθεδρικός Ναός των Τριών Ιεραρχών.

Η συνάντηση έκλεισε με στοχοθεσία και προγραμματισμό των λεπτομερειών για την επόμενη επίσκεψη στη Σμύρνη της Τουρκίας καθώς και με καταγραφή των υποχρεώσεων κάθε εταίρου. Tα μέλη της Ελληνική αποστολής ήταν οι εκπαιδευτικοί: Μόρφος Χρήστος, διευθυντής του Σχολείου, Χαλιμούρδας Κωνσταντίνος, Τασίκα Μαρία, Μπαταβάνη Ευθαλία και Καραμπέκος Γεώργιος.