Το Γυμνάσιο Νέας Καλλικράτειας στην Πορτογαλία στο πλαίσιο του Erasmus+ KA2

Στις 19-24 Μαρτίου 2023 το Γυμνάσιο Νέας Καλλικράτειας πρόκειται να πραγματοποιήσει  την τέταρτη  κινητικότητά του στο  πλαίσιο του σχεδίου δράσης ΚΑ229: “Flows of life: Immigrants and refugees in search of an identity”. Η κινητικότητα θα λάβει χώρα στην Πορτογαλία  και έχει  θέμα «Ιστορία και γαστρονομία». Στην κινητικότητα συμμετέχουν 6 μαθήτριες και 2 εκπαιδευτικοί.

Το Γυμνάσιο Ν. Καλλικράτειας έχει μέχρι τώρα πραγματοποιήσει τρεις κινητικότητες:

Στις 16-22 Οκτωβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε η κινητικότητα στο Καλάφ της Ισπανίας με θέμα «Γλώσσες και σύμβολα»,  στις 11-16 Δεκεμβρίου 2022 έλαβε χώρα η κινητικότητα στην Καρλσρούη της Γερμανίας με θέμα «Γεωγραφία, μύθοι και παραδόσεις», ενώ στις 22-27 Ιανουαρίου 2023 η κινητικότητα στην Βιέννη της Αυστρίας με θέμα «Τέχνη και μουσική» . Οι μαθητές ταξίδεψαν με τις υπεύθυνες του προγράμματος Κατερίνα Παπακωνσταντίνου και Γιώτα Καζάκη και συνεργάστηκαν με μαθητές και μαθήτριες άλλων 5 χωρών (Αυστρία, Γερμανία, Ισπανία, Ιταλία, Πορτογαλία) διαφορετικής καταγωγής έχοντας ως σκοπό την γνωριμία με διαφορετικούς πολιτισμούς, την κατανόηση των ομοιοτήτων και την αποδοχή των διαφορών τους.