“Το λαογραφικό μουσείο του σχολείου μας” – Δημοτικό Πενταπλάτανου Γιαννιτσών

"Το λαογραφικό μουσείο του σχολείου μας"

Ένα μικρό λαογραφικό μουσείο έστησαν οι μαθητές της Ε΄τάξης, με τη δασκάλα του Ολοήμερου, κυρία Χατζηκαλλινικίδου Σοφία, στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα: "Μουσεία του Τόπου μας", το οποίο εκπονήθηκε τη σχολική χρονιά 2021-2022.  Το μουσείο μας αρχικά στήθηκε σε μία γωνιά του σχολείου  και στη συνέχεια, επειδή η συλλογή των αντικειμένων που το κοσμούν, "μεγάλωσε", μεταφέρθηκε στον χώρο πολιτιστικών εκδηλώσεων του σχολείου. Παλιά αντικείμενα και μαγειρικά σκεύη, κιλίμια, υφαντά, κεντητά, πινακωτή, γουδί, ρόπτρο, τεντζεράκια, τιρλίκια, γραφομηχανή του 1950, σίδερο με κάρβουνο, χειροποίητες πιάστρες το στολίζουν. Για όλα τα αντικείμενα τα παιδιά έψαξαν και βρήκαν πληροφορίες είτε από το διαδίκτυο, είτε ρωτώντας τους παππούδες και τις γιαγιάδες τους. Πολύ συγκινητικό τόσο το ενδιαφέρον των μαθητών, όσο και η ανταπόκριση των ανθρώπων του χωριού, στην προσπάθειά μας αυτή. Το μουσείο μας έδωσε το δικό του χρώμα στον σχολικό χώρο, δημιουργώντας μια γωνιά παράδοσης και κατ΄ επέκταση πολιτισμού.