Το Πέραμα μέσα από τα μάτια των παιδιών…

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου Νηπιαγωγείου Περάματος με αφορμή τη συμμετοχή τους  κατά το σχολικό έτος 2018-2019 στο μαθησιακό ταξίδι του προγράμματος Out of Eden Learn της ερευνητικής ομάδας Project Zero του Παναεπίστημίου Harvard, εντάχθηκαν στη συνέχεια  στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Βιώσιμη Πόλη: η πόλη ως πεδίο εκπαίδευσης για την αειφορία»που συντονίζεται από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου και υλοποίησαν το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με τίτλο "Το Πέραμα μέσα από τα μάτια των παιδιών".

Το πρόγραμμα ήταν δομημένο  σε 4 φάσεις, ενώ υλοποιήθηκαν μια σειρά δραστηριοτήτων που είχαν ως στόχο, οι μαθητές/τριες να προβληματιστούν,  να εντοπίσουν τα ζητήματα της πόλης τους, να ακουστεί η φωνή τους , να προτείνουν ιδέες για την βελτίωση της πόλης τους, και να συμμετέχουν ενεργά, καθώς Ενεργός πολίτης δεν γεννιέσαι…γίνεσαι!

Μπορείτε να απολαύσετε τις δράσεις μας μέσα από το παρακάτω βίντεο!!!