“Το σχολείο μας, όπως παλιά” – Δημοτικό Πενταπλάτανου Γιαννιτσών

Το σχολείο μας, όπως παλιά"

Το παλιό σχολείο του Πενταπλατάνου, "ζωντάνεψε" στα μάτια παιδιών, γονιών και δασκάλων, μέσα από τα έργα των μαθητών του δημοτικού μας. Ένα μικρό αφιέρωμα στο χωριό τους έκαναν οι μαθητές των Γ΄ και Δ΄ τάξεων, με υπεύθυνη τη δασκάλα της Μελέτης Περιβάλλοντος κυρία Χατζηκαλλινικίδου Σοφία, στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα "ο τόπος μου", δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στο σχολείο του χωριού τους όπως ήταν παλιά. Μακέτες με τις σχολικές τάξεις και την αυλή με τον κήπο,   συνεντεύξεις από παππούδες και γιαγιάδες, ενδεικτικά προόδου, φωτογραφίες και αναμνηστικά μιας άλλης εποχής (σχολικά βιβλία, κασετίνες, σάκες) και φυσικά το μεράκι μας, έγιναν τα εργαλεία μας και "ζωντάνεψε" το παλιό σχολείο του χωριού. Εκείνο το σχολείο με τα πράσινα θρανία, τον μαυροπίνακα, τις ορθογώνιες  σάκες, τις μπλε ποδιές με τα άσπρα γιακαδάκια, τις γαλανόλευκες κορδέλες στα μαλλιά των κοριτσιών, το χειροκίνητο κουδουνάκι. Συγχαρητήρια στα παιδιά κι ένα μεγάλο ευχαριστώ στους κατοίκους του χωριού για την προθυμία τους να μας βοηθήσουν στο έργο μας.