Βραβεία Μαργέτη στο Γυμνάσιο και Λύκειο Ευηνοχωρίου

Στην κατάμεστη αίθουσα Εκδηλώσεων του Γυμνασίου Ευηνοχωρίου πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 18/12/2019 και ώρα 11.30 για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η απονομή βραβείων του Σπ. Μαργέτη.Το βραβείο Νεοελληνικής Γραμματείας (Γυμνάσιο) ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του Δικηγόρου Νικ. Μπλάγκα ενώ το βραβείο Θετικών επιστημών (Λύκειο) στον Κων/νο Λάσκαρη.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ.κ. Κοσμάς, ο Δήμαρχος Ι. Π. Μεσολογγίου κ. Κώστας Λύρος, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης κ. Χρήστος Καζαντζής, ο Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Ευηνοχωρίου κ. Χρήστος Νασόπουλος,ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ.  Νίκος Ψεύτης  καθώς και εκπρόσωποι των Τοπικών Συλλόγων.

Την εκδήλωση προλόγισε με εξαιρετικό τρόπο η φιλόλογος κ. Ασημακοπούλου Αικατερίνη. Χαιρετισμούς απηύθυναν ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης καθώς και ο Δήμαρχος της Ι.Π.Μεσολογγίου ενώ ο καθηγητής  Φυσικής  κ. Θεολόγος  Χρήστος παρουσίασε τη βιογραφία του κ. Μαργέτη.

Εν συνεχεία το λόγο πήρε ο Μεσολογγίτης Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Kent State του Οχάιο, κ. Μαργέτης. Στην ομιλία του τόνισε την επείγουσα ανάγκη όχι μόνο για αριστεία αλλά και για υπεύθυνους πολίτες. Ο ίδιος δήλωσε χαρακτηριστικά: «  Η Αριστεία για μας τους Έλληνες είναι ένα φυσικό ταλέντο. Παρ όλη τη γκρίνια και τα προβλήματα, σας διαβεβαιώ ότι οι φοιτητές μας γίνονται περιζήτητοι στο εξωτερικό, όπου συνήθως θριαμβεύουν. Η σημερινή εποχή όμως μας καλεί να κοιτάξουμε κατάματα ένα από τα εθνικά μας ελαττώματα: τον ισχυρό ατομισμό που μας διακρίνει και που οδήγησε στη διαφθορά και σε μια στάση ανευθυνότητας. Αυτή την εποχή η χώρα διψά για ανθρώπους ακέραιους και υπεύθυνους, και όταν μιλάω για υπευθυνότητα δεν αναφέρομαι στην υπαιτιότητα ,στην ποινική ευθύνη  όταν κάτι δεν πάει καλά. Αναφέρομαι στη στάση εκείνη που εμποτίζει με επίγνωση και ποιότητα κάθε πράξη,στην υπόσχεση ότι ¨θα είμαι παρών σε αυτό που γίνεται¨. Αυτή η στάση που ενεργοποιεί το δημιουργικό νου και την αυτόβουλη πράξη οδηγεί τελικά σε περισσότερη ατομική ελευθερία στη δημιουργία ενός Άξονα-Ύπαρξης. Δεν είναι πλέον κανείς μέρος μια μάζας που άγεται και φέρεται από επίδοξους ηγέτες. Η στάση υπευθυνότητας είναι έντονη σε θέματα οικολογίας, όπου εκεί κανείς την συνειδητοποιεί από την ανάγκη αυτοσυντήρησης του είδους. Λείπουν όμως στοχευμένες δράσεις  για την ανάπτυξή της στην εκπαίδευση και αυτό είναι μια από τις προκλήσεις  για όλους τους εκπαιδευτικούς και τους υπεύθυνους σε θέματα Παιδείας».

Πριν ξεκινήσει η απονομή βραβείων, η φιλόλογος κ. Παρασκευή Μπάρλα – Παπαδοπούλου ευχαρίστησε τον κ. Μαργέτη εκ μέρους του Σχολείου  για την καθιέρωση των βραβείων καθώς έτσι  συμβάλλει στην προσπάθεια του σχολείου να καλλιεργήσει την αριστεία και την ευγενή άμιλλα των μαθητών. Τόνισε επίσης τη σημασία που έχει η καθιέρωση βραβείου Γλώσσας- Λογοτεχνίας – Ποίησης στην σημερινή εποχή του άκρατου ατομικισμού και ευδαιμονισμού, καθώς η Γλώσσα είναι ο καθρέπτης του πνευματικού επιπέδου του ανθρώπου και της κοινωνίας.

Το Βραβείο Νεοελληνικής Γραμματείας μοιράστηκαν οι μαθητές Παναγιώτης – Μαργαρίτης Κατσαρός και Βασίλειος Στρατογιάννης, οι οποίοι τελείωσαν την Γ΄ τάξη του Γυμνασίου το σχολ. έτος 2018-19 σημειώνοντας άριστες επιδόσεις στα μαθήματα αυτά, επιδεικνύοντας διαγωγή κοσμιοτάτη καθ’ όλη τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Γυμνάσιο και διαπρέποντας σε διαγωνισμούς. Το βραβείο Νεοελληνικής Γραμματείας έδωσε η μητέρα του Ν. Μπλάγκα, Μαρία.

Το Βραβείο θετικών επιστημών έλαβε ο μαθητής Πατογιάννης Χρήστος ,ο οποίος αρίστευσε μάλιστα στο μάθημα της Φυσικής στις Πανελλήνιες. Το βραβείο αιτιολόγησε  η φιλόλογος Κατερίνα Χόντου και το παρέδωσε ο Κωστής Στεφανάτος, Διευθυντής – εκδότης  της εφημερίδας «Μεσολογγίτικα Χρονικά».

Ο Διευθυντής, κ. Σπύρος Κονδραλής  και ο Σύλλογος του Γυμνασίου λαμβάνοντας υπόψιν  του την συνυφασμένη με αρετή επιστημοσύνη του κ. Μαργέτη, την αγαθοεργία του, την αγάπη του για τη μαθητιώσα νεολαία και το ενδιαφέρον του για την παιδεία του απένειμε ένα δίπλωμα τιμής για την προσφορά του στο σχολείο και μια προσωπογραφία του , έργο της μαθήτριας της Γ΄ τάξης Δάφνης Ξάφο .

Ευχόμαστε η πράξη του κ. Μαργέτη να βρει μιμητές και να συνεχιστεί. Οι μαθητές χρειάζονται κοντά τους πνευματικούς ανθρώπους να εμπνέουν, να συμβουλεύουν, να καθοδηγούν.

Να σημειωθεί ότι την εκδήλωση συντόνισε με μοναδικό τρόπο η φιλόλογος κ. Καλλιόπη Μυλωνά  ενώ η μαθήτρια της Α΄ τάξης του σχολείου Χρυσούλα Μαυραγάννη απήγγειλε με την προσήκουσα έκφραση το ποίημα «Καλοκαίρι».