1ο Θερινό Σχολείο Πληροφορικής και Προγραμματισμού (ΘΣΠ) για μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

epy logo squareΗ Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΕΠΥ) ανακοινώνει τη διοργάνωση του 1ου Θερινού Σχολείου Πληροφορικής και Προγραμματισμού (ΘΣΠ) για μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Σκοπός: Σκοπός του ΘΣΠ είναι η εξοικείωση των ενδιαφερόμενων μαθητών με τον προγραμματισμό και η προετοιμασία, όσων από αυτούς ενδιαφέρονται, για τη συμμετοχή στον 36ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής (ΠΔΠ) για μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Απευθύνεται σε: μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου που ΔΕΝ έχουν απαραίτητα προηγούμενη επαφή με τον προγραμματισμό και το διαγωνιστικό προγραμματισμό και επιθυμούν να έρθουν σε επαφή με αυτόν.

Κόστος συμμετοχής: ΔΕΝ υπάρχει κόστος συμμετοχής (το πρόγραμμα είναι ΔΩΡΕΑΝ).

Διάρκεια: Δύο εβδομάδες, από 17 – 28 Ιουλίου 2023, πρωινές ώρες (9:00-13:00).

Πραγματοποίηση μαθημάτων: εξ αποστάσεως (ο σύνδεσμος συμμετοχής θα αποσταλεί στους συμμετέχοντες).

Βεβαίωση συμμετοχής: Σε όσους μαθητές συμπληρώσουν επιτυχώς το θερινό σχολείο θα αποσταλεί ηλεκτρονικά βεβαίωση συμμετοχής.

Προϋποθέσεις συμμετοχής: Οι υποψήφιοι πρέπει να είναι μαθητές πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και να διαθέτουν ηλεκτρονικό υπολογιστή με σύνδεση στο διαδίκτυο.

Αίτηση συμμετοχής: Στο σύνδεσμο: http://epy.gr/epy-summer-school/

Επικοινωνία: ΕΠΥ (email: epy@epy.gr, τηλ. 215 5051398).

Πληροφορίες για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής

Ο ΠΔΠ (http://pdp.gr) διοργανώνεται από την ΕΠΥ από το 1989 και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ). Αποτελεί το Εθνικό σκέλος της Διεθνούς Ολυμπιάδας Πληροφορικής που διεξάγεται υπό την αιγίδα της UNESCO. Με την ολοκλήρωση του ΠΔΠ σχηματίζονται οι εθνικές ομάδες Πληροφορικής οι οποίες συμμετέχουν στους αντίστοιχους διεθνείς διαγωνισμούς (International Olympiad on InformaticsBalkan Olympiad on Informatics, κ.λπ.) οι οποίοι τελούν υπό την αιγίδα της UNESCO. Οι μαθητές που διακρίνονται στους διεθνείς διαγωνισμούς εισάγονται σε Πανεπιστημιακά Τμήματα χωρίς Πανελλαδικές εξετάσεις (εγγράφονται καθ’ υπέρβαση του αριθμού των εισακτέων σε πανεπιστημιακά τμήματα της επιλογής τους, όπως ορίζει ο Ν.3194/2003 και ο μετέπειτα Ν.4692/2020, άρθρο 40).