Oικολογική Μετακίνηση – Εκστρατεία για το Περιβάλλον

OIKOλΟΓΙΚΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ECOMOBILITY 2006-2007

Τι είναι η Οικολογική Μετακίνηση ;

Μία εκστρατεία ευαισθητοποίησης για το περιβάλλον που διοργανώνει το Ecocity η Αστική Εταιρία μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα.   Το πρόγραμμα βασίζεται στην αυτενέργεια των εφήβων και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων. του Υπουργείου Μεταφορών και του Υπουργείου Ανάπτυξης.

Τι θα περιέχει η εργασία  ;

Το ζητούμενο είναι να καταγράψουν οι μαθητές. μετά από έρευνα.  τα προβλήματα της περιοχής τους που προκαλούνται από τα  Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και να τα παρουσιάσουν σε μία εργασία διάρκειας 30΄.  Οι μαθητές δημιουργούν μία εξαμελή ομάδα που συντονίζεται από έναν καθηγητή.

Πώς μπορώ να λάβω μέρος ;

Πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείς να βρεις στο  www.ecocity.gr  όπου και θα βρεις την Ηλεκτρονική Φόρμα Συμμετοχής για συμπλήρωση των στοιχείων του Γυμνασίου σου.  Επίσης. πληροφορίες στο τηλέφωνο του Ecocity   210 6196 757.

Πότε μπορώ να αρχίσω την εργασία μου  και πότε πρέπει να την παραδώσω ;

Αμέσως μετά την παραλαβή των στοιχείων των μαθητών. το Ecocity θα στείλει  οδηγίες. ενώ η Οργανωτική Επιτροπή του προγράμματος θα είναι συνεχώς στη διάθεση των μαθητών για βοήθεια/απορίες .  Το διάστημα Ιανουαρίου-Μαρτίου θα γίνει η παρουσίαση των εργασιών σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας που παίρνουν μέρος.

Γενικές Πληροφορίες
Το πρόγραμμα έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα. Κάθε Γυμνάσιο μπορεί να εκπροσωπηθεί από μία 6μελή ομάδα μαθητών.  Η εργασία μπορεί να εμπλουτισθεί και με δημιουργικές κατασκευές. θεατρικά δρώμενα. τραγούδι κλπ.  Η αναγγελία των νικητών του προγράμματος θα γίνει στη διάρκεια εκδήλωσης στο Αμφιθέατρο του Υπουργείου Μεταφορών  το πρώτο δεκαήμερο του Μαΐου 2007.

Η νικήτρια ομάδα θα ταξιδέψει με τον καθηγητή της  και τον ΥΠΕ της περιοχής του στις Βρυξέλλες.  όπου θα φιλοξενηθεί για μία εβδομάδα.  Οι μαθητές-νικητές των δημιουργικών βραβείων (τέσσερις ομάδες) κερδίζουν μία εβδομάδα φιλοξενίας στην περιβαλλοντική κατασκήνωση Ecocamp στα Καλάβρυτα.

Περισσότερες πληροφορίες : www.ecocity.gr. τηλ. 210 6196757 . Info@ecocity.gr