Τα δέντρα της ζωής μας

Tη φετινή χρονιά (2022-23) η ΣΤ΄1 και η ΣΤ΄2 του σχολείου μας, 21ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης, συμμετείχαν σε έργο ηλεκτρονικής αδελφοποίησης (etwinning) με ένα σχολείο της Πολωνίας, ένα της Σλοβακίας και ένα της Βόρειας Μακεδονίας. Ο τίτλος του project ήταν ‘Τα δέντρα της ζωής μας’. Κεντρικός στόχος του έργου ήταν οι μαθητές να κατανοήσουν τη σημασία των δέντρων στη ζωή μας και να τα αγαπήσουν περισσότερο μέσα από συνεργατικές δραστηριότητες του project.

Το έργο ξεκίνησε με γνωριμία ανάμεσα στους εταίρους μέσω δημιουργίας ψηφιακών βιβλίων. Στη συνέχεια, οι μαθητές, σε συνεργασία με τους εταίρους μας, ενεπλάκησαν σε μια σειρά βιωματικών δραστηριοτήτων. Μερικές από αυτές ήταν:

● Δημιουργία συνεργατικού ψηφιακού βιβλίου για την ψηφιακή ασφάλεια και τη σωστή συμπεριφορά στο διαδίκτυο.

● Συμμετοχή σε ερωτηματολόγια και κοινά διαδικτυακά παιχνίδια με τους εταίρους μας.

● Δημιουργία logo για το project και ψηφοφορία για το επικρατέστερο.

● Ανταλλαγή χριστουγεννιάτικων καρτών και συμμετοχή σε χριστουγεννιάτικες προκλήσεις.

● Δημιουργία συνεργατικών ιστοριών σε διακρατικές ομάδες, μία ιστορία για την ελιά ως αντιπροσωπευτικό έργο της Ελλάδας, μία για τη βελανιδιά ως αντιπροσωπευτικό δέντρο της Πολωνίας, μία για τη φλαμουριά ως αντιπροσωπευτικό δέντρο της Σλοβακίας και μία για το πεύκο ως αντιπροσωπευτικό δέντρο της Βόρειας Μακεδονίας.

● Ανταλλαγή βίντεοπαρουσιάσεων με το αντιπροσωπευτικό δέντρο κάθε χώρας.

● Ανταλλαγή εικαστικών δημιουργιών προσομοίωσης του δέντρου κάθε χώρας και του κύκλου ζωής του.

Παρακάτω παραθέτουμε ένα μόνο από τα ψηφιακά βιβλιαράκια με στιγμιότυπα από την κατασκευή δέντρων από τους Έλληνες μαθητές: