Το “GO 4 MINT” στο ΚΕΠΕΑ/ΚΠΕ Πεταλούδων Ρόδου

Το “GO 4 MINT” του Goethe Institute Athens βρέθηκε στις 08 Δεκεμβρίου 2023 στο ΚΕ.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. Πεταλούδων Ρόδου, στο πλαίσιο συνεργασίας με τα Π.Δ.Β.Μ. του ΚΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. του Πανεπιστημίου Αιγαίου.
Την Παρασκευή 08 Δεκεμβρίου 2023, εκπρόσωποι του Goethe Institute Athens, μεταξύ των οποίων η Υπεύθυνη του Τμήματος Εκπαιδευτικής Συνεργασίας, κ. Κικίδου Ηλιάνα, επισκέφθηκαν το ΚΕ.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. Πεταλούδων Ρόδου για να ενημερωθούν από τον Προϊστάμενο κ. Συργιάννη Χαράλαμπο για τα περιβαλλοντικά προγράμματα και τις δραστηριότητες που πραγματοποιούνται με μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο συνεργασίας των Π.Δ.Β.Μ. του ΚΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. του Πανεπιστημίου Αιγαίου, με Επιστημονικά Υπεύθυνη την Ομ. Καθ. Βιτσιλάκη Χρυσή και επιστημονικούς συνεργάτες τον Πιτσικάλη Σταύρο, Ε.ΔΙ.Π. του ΤΕ.ΠΑ.Ε.Σ. και την Δρ. Ουασίτσα Ιλόνα-Ελευθερία.
Στα πλαίσια της συγκεκριμένης επίσκεψης στις εγκαταστάσεις του ΚΕ.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. Πεταλούδων στο χωριό Θεολόγος της Ρόδου, η ομάδα συνεργασίας διαμόρφωσε τον χώρο και έστησε το σύγχρονο διαδραστικό εργαστήρι “GO 4 STEM”. Στόχος του εργαστηρίου είναι η πρακτική σύνδεση μαθητών/ριών Γυμνασίου και Λυκείου με τους κλάδους της Επιστήμης, της Τεχνολογίας, της Μηχανικής και των Μαθηματικών, ειδικότερα στις θεματικές: (1) πληροφορικής και ηλεκτρονικής, (2) συντήρησης μνημείων, (3) βιονικής, (4) τεχνολογίας και ηλιακής ενέργειας και (5) οπτικών τεχνολογιών. Κάθε σταθμός του εν λόγω εργαστηρίου περιέχει τουλάχιστον 3 στάσεις – ασκήσεις με ομαδικά πειράματα που οι μαθητές/ριες καλούνται να επιλύσουν, ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες και συνδυαστικά με τη βοήθεια των υπευθύνων του εργαστηρίου.
Με την έναρξη του νέου έτους, οι μαθητές/ριες που θα επισκεφθούν το ΚΕ.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε., θα έχουν την ευκαιρία να συνεργαστούν σε ομάδες στο εργαστήριο, να αναπτύξουν δεξιότητες και ικανότητες STEM, να πειραματιστούν στις εν λόγω θεματικές και να εξελίξουν οριζόντιες δεξιότητες, όπως η συνεργασία, η κριτική σκέψη, οι ψηφιακές δεξιότητες, κ.λπ.. Μέσα από τη συνεργασία του ΚΕ.ΠΕ.Α./Κ.Π.Ε. με το Goethe και τα Π.Δ.Β.Μ., αναμένεται η υλοποίηση και προώθηση καινοτόμων εκπαιδευτικών προγραμμάτων, στα οποία θα δίνεται έμφαση στην ανάπτυξη ταλέντων και δεξιοτήτων, στη μετάβαση προς μια κυκλική και πιο πράσινη οικονομία και θα είναι προσαρμόσιμα στις μελλοντικές εξελίξεις των γνώσεων. Αναμένεται επίσης, να συμβάλει στην υποστήριξη της αντιμετώπισης των αναντιστοιχιών των δεξιοτήτων τόσο στο τοπικό όσο και στο ευρύτερο κοινωνικοοικονομικό περιβάλλον.