2η Διαδικτυακή Συνάντηση: ‘Επαγγέλματα στην Εποχή του Ψηφιακού Μετασχηματισμού και της Τεχνητής Νοημοσύνης» (2ο Μέρος)’

Στα πλαίσια των διαδικτυακών εκδηλώσεων για την σύνδεση της εκπαίδευσης και των χώρων εργασίας, που οργανώνονται από το Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, σε συνεργασία τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου & Λυκείου Ευαγγελικής Σχολής, τον Σύνδεσμο Αποφοίτων Ευαγγελικής Σχολής και το Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 (17.30-19.00), θα πραγματοποιηθεί η 2η διαδικτυακή συνάντηση, για το σχολικό έτος 2023-2024, με θέμα: «Επαγγέλματα στην Εποχή του Ψηφιακού Μετασχηματισμού και της Τεχνητής Νοημοσύνης» (2ο Μέρος).

Η αυξανόμενη χρήση των ψηφιακών τεχνολογιών στον τομέα της υγείας, της οικονομίας και της δημόσιας διοίκησης, αλλά και των υπηρεσιών που προσφέρονται για την προστασία των πολιτών από τις κυβερνοαπειλές, δημιουργεί νέες θέσεις εργασίας σε πολλούς επαγγελματικούς κλάδους. Η μεταβαλλόμενη φύση του κόσμου της εργασίας, που προκύπτει από την 4η βιομηχανική επανάσταση, θέτει τις ψηφιακές δεξιότητες, την καινοτομία, την ευελιξία και την προσαρμοστικότητα, ως προτεραιότητες για την αντιμετώπιση του αντίκτυπου του ψηφιακού μετασχηματισμού. Η 4η βιομηχανική επανάσταση επηρεάζει καθοριστικά τις τρέχουσες και μελλοντικές θέσεις εργασίας, αλλά και τις προσδοκίες μελλοντικής σταδιοδρομίας των νέων.

Εισηγητές:

‘Είναι η Τεχνητή Νοημοσύνη αλλαγή παραδείγματος ή πρόκληση για την αγορά εργασίας;’

Χρήστος Ι. Μπούρας, Πρύτανης Πανεπιστημίου Πατρών, Καθηγητής Τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής

Επαγγελματίες στην εποχή του ψηφιακού μετασχηματισμού και της τεχνητής νοημοσύνης’

Σταύρος Τουμπής, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας

‘Τεχνητή Νοημοσύνη στο χώρο της Δικαιοσύνης’.

Αλέξανδρος Γουλές, Μηχανικός Πληροφορικής - Μέλος Διοικούσας Επιτροπής Παρατηρητηρίου Θεσμών, Πολιτισμού και Ανάπτυξης του Τμήματος Φιλοσοφίας (ΕΚΠΑ) και Συντονιστής της Επιτροπής Ψηφιακού Μετασχηματισμού και Πληροφοριακών Συστημάτων Διοίκησης.

Κάθε συμμετέχων/ουσα θα διαθέτει ατομικό και μοναδικό σύνδεσμο σύνδεσης, τον οποίο θα λάβει με ηλεκτρονική αλληλογραφία, αμέσως μετά τη συμπλήρωση των στοιχείων (ονοματεπώνυμο, email, ιδιότητα) στον σύνδεσμο: https://bit.ly/49ZKso0

Χωρίς την προεγγραφή σας δεν θα είναι δυνατή η συμμετοχή στη διαδικτυακή εκδήλωση