5ο ΔΣ Κορυδαλλού – Νέο πρόγραμμα Erasmus+ “Harry Potter and the Case of the Sick Earth”

Για τα σχολικά έτη 2020-2022, το 5ο Δημοτικό Σχολείο Κορυδαλλού θα συμμετάσχει στο πρόγραμμα Erasmus+ "Harry Potter and the Case of the Sick Earth" και θα συνεργαστεί με σχολεία της Ιταλίας, Ρουμανίας και Ισπανίας (συντονίστρια χώρα). Το πρόγραμμα ξεκίνησε το σχολικό έτος 2019-2020 με τους ίδιους συνεργάτες ως πρόγραμμα etwinning, δηλαδή ως ηλεκτρονική συνεργασία μεταξύ Ευρωπαϊκών σχολείων. Έχει θεματολογία σχετική με την προστασία του περιβάλλοντος και στοχεύει στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με τρέχοντα περιβαλλοντικά ζητήματα, ενισχύοντας παράλληλα την αίσθηση ότι ανήκουν σε ένα κοινό ευρωπαϊκό χώρο.

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα

Μεταφερόμαστε στον μαγικό κόσμο του Χάρι Πότερ. Εκεί η Γη κινδυνεύει! Τα ζώα εξαφανίζονται, τα δάση καίγονται, οι πάγοι λιώνουν, υπάρχουν πλημμύρες, σεισμοί, ξηρασίες και η ρύπανση αυξάνεται.

Ο σοφός μάγος Ντάμπλντορ χρειάζεται τη βοήθειά μας για να σώσει τον πλανήτη. Τα παιδιά γίνονται μικροί  "μάγοι" και "μάγισσες" και καλούνται να εκτελέσουν μία σειρά αποστολών προκειμένου να μαζέψουν τα στοιχεία που θα τους βοηθήσουν να νικήσουν τον κακό μάγο Βόλντεμορτ και να σώσουν τον πλανήτη!

Χρησιμοποιώντας το βιβλίο του Χάρι Πότερ ως μέσο κινήτρου και παιχνιδιού, το πρόγραμμα στοχεύει στην ευαισθητοποίηση των μαθητών για τη φροντίδα του πλανήτη. Θα πραγματοποιηθούν ένα σύνολο δραστηριοτήτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης σε θέματα όπως:

• Ανακύκλωση
  • Αποψίλωση των δασών