7ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων: eTwinning Projects

Το 7ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων, κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023, θα υλοποιήσει δύο προγράμματα, πολιτιστικής και περιβαλλοντικής διάστασης:

• "Η Σμύρνη τότε, η Σμύρνη τώρα" - Να μάθουν οι μαθητές/τριες μια σημαντική πτυχή της ιστορίας τους και να οικοδομήσουν την εθνική και ευρωπαϊκή τους ταυτότητα. Σε συνεργασία με σχολεία της πόλης και άλλων πόλεων. (Υπεύθυνη καθηγήτρια: Σταματία Σταμάτη, ΠΕ02 Φιλόλογος)
  • "Γινόμαστε εθελοντές στον δρόμο της αειφορίας" - Εκπαιδευτικοί και μαθητές, μέσα από ποικίλες δράσεις, θα προσπαθήσουν να ευαισθητοποιηθούν και, με γνώμονα τη βιώσιμη ανάπτυξη και τον εθελοντισμό, θα ανακυκλώσουν, φροντίζοντας το περιβάλλον τους και προσφέροντας στον συνάνθρωπό τους. (Υπεύθυνη καθηγήτρια: Βασιλική Γκίζα, ΠΕ80 Οικιακής Οικονομίας)