Διακρατική Συνάντηση Σχολείων στη Ρουμανία, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+2020 με τίτλο σχεδίου “Creative Entrepreneurship for Culture”, που συντονίζει το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα

Την εβδομάδα 3-7 Οκτωβρίου 2021 ολοκληρώθηκε με επιτυχία η 3η διακρατική συνάντηση των συμμετεχόντων σχολείων στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+2020 ΚΑ229 με τίτλο σχεδίου “Creative Entrepreneurship for Culture”, στην πόλη Cluj Napoca της Ρουμανίας.

Στα πλαίσια των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί:

• ασχολήθηκαν με ζητήματα που αφορούσαν σε Πρακτικές Διαχείρισης Ανθρώπινου Δυναμικού (HRM). Συγκεκριμένα, οι μαθητές υπό την καθοδήγηση εκπαιδευτικών και μέσα σε ένα μαθησιακό περιβάλλον ενεργητικής δράσης και συνεργασίας, α) διερεύνησαν τα επαγγέλματα στη Βιομηχανία του Σχεδίου Μόδας, β) επέλεξαν τις θέσεις εργασίας της Ευρωπαϊκής Κοινοπραξίας που ίδρυσαν με την επωνυμία “WEAR.I.G.S.”, γ) ανέλυσαν, περιέγραψαν και κατέγραψαν τα καθήκοντα, τις αρμοδιότητες, τις υπευθυνότητες, καθώς και τις γνώσεις και δεξιότητες που απαιτούνται για την κάλυψή τους και δ) δημιούργησαν το οργανόγραμμα της εταιρίας τους. Στη συνέχεια, προσδιόρισαν τρόπους Προσέλκυσης και Πρόσληψης προσωπικού, όρισαν τους τρόπους Ανάπτυξης, Κατάρτισης και Επιμόρφωσης του Προσωπικού της εταιρίας τους.
  • επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις μιας ρουμάνικης και διεθνούς εταιρίας ρούχων, όπου συνομίλησαν με σχεδιαστές μόδας και εκπροσώπους των διαφόρων τμημάτων της για τα καθήκοντα και τις αρμοδιότητες κάθε τμήματος, ενώ περιηγήθηκαν στους χώρους παραγωγής της εταιρίας. Ο στόχος της εκπαιδευτικής επίσκεψης (field trip) ήταν η κατανόηση της λειτουργίας μιας εταιρίας στη Βιομηχανία της Μόδας και της διαδικασίας παραγωγής ενός ρούχου από τη σύλληψη της ιδέας, τη δημιουργία του σχεδίου και την παραγωγή του έως και τη λιανική του πώληση.
  • κατασκεύασαν αυθεντικά χειροποίητα κοστούμια εμπνευσμένα από τις παραδόσεις και τα εκθέματα της πόλης Cluj Napoca και της ευρύτερης περιοχής της επαρχίας Transilvania. Συγκεκριμένα, κάθε ομάδα μαθητών δημιούργησε το δικό της σχέδιο ενδύματος και στη συνέχεια, χρησιμοποιώντας διάφορα υφάσματα, υλικά και υφές, σχεδίασε και έκοψε τα πατρόν, έραψε τα κομμάτια υφάσματος, πρόβαρε και παρουσίασε τα δημιουργήματά της στην ολομέλεια.
  • επισκέφτηκαν α) ένα από τα σημαντικότερα Ορυχεία Αλατιού “Salina Turda, γνωστό από τη Ρωμαϊκή εποχή, το οποίο σήμερα χρησιμοποιείται ως χώρος αναψυχής και ψυχαγωγίας, β) το Διεθνές Μουσείο Κεραμικών Biennale της Cluj Napoca, και γ) την Opera Nationala Romana, όπου παρακολούθησαν τα Ballet Transylvania να ερμηνεύουν το κλασικό χορόδραμα «Η Λίμνη των Κύκνων» σε μουσική του Pyotr Ilyich Tchaikovsky και δ) παρακολούθησαν το Μουσικό Φεστιβάλ Cluj Napoca που διεξήχθη στην κεντρική πλατεία της πόλης.
  • χρησιμοποιώντας το συνεργατικό-ψηφιακό εργαλείο Canva, δημιούργησαν παρουσιάσεις στις οποίες αποτύπωσαν τις πιο δυνατές εμπειρίες που βίωσαν, κατά την παραμονή τους στην πόλη Cluj Napoca και τη συμμετοχή τους στις εκπαιδευτικές δραστηριότητες, που υλοποιήθηκαν στο σχολείο υποδοχής, αξιοποιώντας το πλούσιο φωτογραφικό και βιντεοσκοπημένο υλικό τους.

Ευχαριστούμε θερμά τους εταίρους φίλους μας από τη Ρουμανία, για την άψογη οργάνωση και τη θερμή φιλοξενία τους!

Η επόμενη και τελευταία διακρατική συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο της Ελλάδας.

Πληροφορίες για το Εκπαιδευτικο Προγραμμα:

Τίτλος Σχεδίου: Creative Entrepreneurship for Culture (C-entre4cult)

Σκοπός του Σχεδίου: η ανάπτυξη και ενίσχυση της Δημιουργικής Επιχειρηματικότητας των μαθητών, που ενδιαφέρονται να απασχοληθούν ή να δημιουργήσουν τη δική τους επιχείρηση σε τομείς των Πολιτιστικών και Δημιουργικών Βιομηχανιών και η ενδυνάμωση της ετοιμότητά τους να διαχειρίζονται με επιτυχία τις μελλοντικές επαγγελματικές μεταβάσεις τους.

Φορέας Υποστήριξης Προγράμματος: ΙΚΥ/Εrasmus+ KA229

Συντονιστικό Σχολείο: Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Γέρακα με Λυκειακές Τάξεις

Ονοματεπώνυμο Συμμετέχοντος-Συντονίστρια     1: Μαρία Χατζή ΠΕ79.01

Ονοματεπώνυμο Συμμετέχοντος Εκπαιδευτικού   2: Ελπίδα Πανονίδου ΠΕ08