Δημιουργία ασύγχρονης επικοινωνίας και ανάρτηση επιμορφωτικού-εκπαιδευτικού υλικού

στο πλαίσιο των Πράξεων «Πρόγραμμα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες» των Αξόνων Προτεραιότητας (ΑΠ) 1, 2, 3 του Επιχειρησιακού Προγράμματος (ΕΠ) «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση»

Σας γνωρίζουμε ότι στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.minedu.gov.gr/eey/forum  έχει δημιουργηθεί μια πλατφόρμα ασύγχρονης επικοινωνίας όπου θα υπάρχει η δυνατότητα συζητήσεων, επίλυσης προβλημάτων κ.λπ. μεταξύ των Ομάδων Εργασίας Επιμόρφωσης Γ? φάσης και διαρκούς Υποστήριξης των εκπαιδευτικών και των εκπαιδευτικών του προγράμματος εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Σε πρώτη φάση έχουν εγγραφεί στην πλατφόρμα οι 29 Ομάδες εργασίας. Στη συνέχεια θα αποσταλούν οι κωδικοί πρόσβασης στους Προέδρους των Ομάδων από το λογαριασμό eey@minedu.gov.gr., οι οποίοι θα πρέπει να τους κοινοποιήσουν στα μέλη των Ομάδων τους. Μετά την πρώτη σύνδεση υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής των στοιχείων του χρήστη (εμφανιζόμενο όνομα και password), από το μενού Προφίλ-αλλαγή προφίλ-ρυθμίσεις λογαριασμού.

Επισημαίνεται ότι στο εμφανιζόμενο όνομα πρέπει να εμφανίζεται το πραγματικό ονοματεπώνυμο σας. Στη συνέχεια οι Πρόεδροι των Ομάδων Εργασίας καλούνται έως τις 3-5-2011 να αποστείλουν στο λογαριασμό eey@minedu.gov.gr., καταστάσεις με το προσωπικό e-mail των εκπαιδευτικών της περιοχής ευθύνης τους προκειμένου να δημιουργηθούν οι αντίστοιχοι λογαριασμοί .

Τέλος σας ενημερώνουμε ότι στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.minedu.gov.gr/eey έχει αναρτηθεί το επιμορφωτικό-εκπαιδευτικό υλικό που απεστάλη τη Δευτέρα 18-4-2011 στις Δ/νσεις Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης με σκοπό να διανεμηθεί στα μέλη των Ομάδων Εργασίας και στις σχολικές μονάδες που υλοποιούν προγράμματα εξειδικευμένης εκπαιδευτικής υποστήριξης για ένταξη μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.