Erasmus+ Επίσκεψη εκπαιδευτικών του σχολείου μας στο σχολείο της Αυστρίας

Ολοκληρώθηκε την  Παρασκευή 30/09/2022 η τέταρτη διακρατική συνάντηση του  προγράμματος  Erasmus+ΚΑ122 που έλαβε χώρα την εβδομάδα από 28/09/2022 έως και 30/09/2022 με τη συμμετοχή εκπαιδευτικών από τις τέσσερις χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Ισπανία,  Πορτογαλία, Αυστρία και Ελλάδα.

Εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ταξίδεψαν στη Βιέννη της Αυστρίας και συγκεκριμένα στο σχολείο Mitteschule  MS Georg-Wilhelm-Pabst-Gasse 2a  σε μια επιτόπιο  παρακολούθηση δράσεων, εργαστήριων και πρακτικών τα οποία λαμβάνουν χώρα στο Αυστριακό σχολείο χρησιμοποιώντας την τέχνη ως μέσο μετάδοσης συναισθημάτων και πολιτισμού.

Συγκεκριμένα την πρώτη μέρα οι μαθητές του σχολείου μας καλωσόρισαν με κλασσική μουσική και καλλιτεχνικά δρώμενα  που είχαν ετοιμάσει και ακολούθησε ξενάγηση στους χώρους του σχολείου και γνωριμία με το υπόλοιπο εκπαιδευτικό προσωπικό και τους μαθητές.  Οι εκπαιδευτικοί έκαναν επιτόπιο παρακολούθηση  μαθήματων διαφόρων ειδικοτήτων και συζήτησαν μαζί με τους μαθητές για   τις διαφορετικές πρακτικές που ακολουθεί η κάθε χώρα.  Στη συνέχεια γευτήκαμε  γλυκιά κολοκυθόσουπα και σουδάκια στα πλαίσια του μαθήματος μαγειρικής τα οποία  οι μαθητές της 6ης τάξης μαγείρεψαν  για εμάς. Η μέρα έκλεισε με επίσκεψη και περιήγηση στο ναό του Αγ. Στεφάνου του πιο κεντρικού σημείου της πόλης.

Tην επόμενη ημέρα μετά από συζήτηση που έγινε σχετικά με τη χρήση της τεχνολογίας στην εκπαιδευτική διαδικασία οι εκπαιδευτικοί ξεναγήθηκαν στα πιο σημαντικά μνημεία της πόλης όπως το Αυτοκρατορικό Ανάκτορο, το Ανάκτορο του Σενμπουρν, την όπερα της Βιέννης, το Δημαρχείο και τη Βουλή. Η ημέρα έκλεισε με την παρακολούθηση της όπερας ‘Ο μαγικός Αυλός’.

Την τελευταία ημέρα οι εκπαιδευτικοί συζήτησαν τις δραστηριότητες που θα λάβουν χώρα στην επόμενη συνάντηση με τους μαθητές στην Ισπανία και έγινε αναστοχασμός των δραστηριοτήτων και πρακτικών που πραγματοποιήθηκαν τις προηγούμενες ημέρες.

Επόμενη συνάντηση: ΛΑΡΕΝΤΟ ΙΣΠΑΝΙΑΣ!!!!