Erasmus+/KA2 S.Y.C.A.S. Start Your Career At School-Young Entrepreneurs: learning to create and innovate your own career

Το 14ο Γυμνάσιο Αθηνών σε συνεργασία με 5 ευρωπαϊκά σχολεία υλοποίησε πρόγραμμα Erasmus+/KA2 με στόχο την ενδελεχή έρευνα και ανάλυση των προσδοκιών των μαθητών, προετοιμασία και ενεργή αναζήτηση από του μαθητές κατευθύνσεων σπουδών και ευκαιριών της μελλοντικής τους ακαδημαϊκής και επαγγελματικής σταδιοδρομίας.

Προεργασία, εργασία στα σχολεία, επισκέψεις σε Πανεπιστημιακά ιδρύματα, ερευνητικά κέντρα, εταιρείες και επιχειρήσεις, πολιτιστικούς χώρους καθώς και επισκέψεις ειδικών στο σχολείο σχεδιάσθηκαν και υποστήριξαν την αποτελεσματική πορεία του προγράμματος.

Η εφαρμογή της μεθοδολογίας της κεντρικής αρχής “Students teach students”, κλειδί καινοτομίας του έργου, όπως και η χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας αποτέλεσαν τα κύρια εργαλεία για την αποτελεσματική πορεία του προγράμματος.

Τα αποτελέσματα των αξιολογήσεων απέδειξαν το ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το σχέδιο όλων των συμμετεχόντων με θετική ανταπόκριση σε όλες τις δραστηριότητες, καινοτόμες και διαδραστικές, και εμπειρίες με πολλαπλά οφέλη.

Οι μαθητές έθεσαν ήδη τις βάσεις ξεκινώντας από το σχολείο να υλοποιήσουν και να καινοτομήσουν για το μέλλον τους ώστε να ανταποκριθούν πληρέστερα στις απαιτήσεις της σύγχρονης ευρωπαϊκής και διεθνούς αγοράς εργασίας.