Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning 2ο Δημοτικό Σχολείο Γιαννιτσών

Στη συνεργατική δράση μας  'Let's Be Lanterns' ενεπλάκησαν  14 Ευρωπαϊκά σχολεία με  στόχο να αναδείξουμε τους μαθητές μας σαν φωτεινά παραδείγματα  σωστής συμπεριφοράς στο σχολικό και άμεσα κοινωνικό τους περιβάλλον.

Για το λόγο αυτό ασχοληθήκαμε με βασικές και ουσιαστικές αξίες όπως ομοψυχία, ευτυχία, φιλία, εορτασμός ,αποφασιστικότητα, ευγνωμοσύνη. Κάθε μήνα τα παιδιά ασχολούνταν με  κάποια από τις αξίες και δραστηριοποιούνταν ανάλογα στο twinspace. Έτσι δημιούργησαν το συνεργατικό ημερολόγιο αυτοβοήθειας για τους ίδιους αλλά και για όσους θέλουν να λάμψουν με το παράδειγμά τους. Σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος μας συντρόφευσε ο Sunny , η μασκότ μας, που επισκέφτηκε τα συνεργαζόμενα σχολεία. Η μασκότ ακολούθησε τα παιδιά στις καθημερινές τους δραστηριότητες στο σχολείο και εντάχθηκε όπως ήταν φυσικό στο ημερολόγιο. Επιπλέον δημιουργήθηκε ειδικό βιβλίο με τις περιπέτειες του Sunny στα σχολεία και τις χώρες που επισκέφτηκε.