Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί Φυσικής / Φυσικών «Αριστοτέλης» 2019 και επιλογή μαθητών για τη Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2019

Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών / Τμήμα Φυσικής Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών / Τμήμα Φυσικής (ΕΚΠΑ) και η Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση (εεφεε) ανακοινώνουν ότι:

•  Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής «Αριστοτέλης» 2019 για τους μαθητές όλων των τάξεων Γυμνασίων και Λυκείων (Γενικών και Επαγγελματικών) όλης της χώρας, μετά από έγκριση του Υπουργείου Παιδείας (αρ. πρωτ. Φ15/26899/Δ2/20-02-2019) διεξήχθη, με την επιτυχία που πάντοτε έχει, στις 13 Απριλίου 2019 σε 106 εξεταστικά κέντρα, με συμμετοχή 929 σχολείων (από όλη τη χώρα και το εξωτερικό, που θα ανακοινωθούν) και περισσότερες από 11.000 δηλώσεις συμμετοχής μαθητών (περισσότερες από κάθε χρονιά). Οι 40 μαθητές της Γ’ Λυκείου που θα πρωτεύσουν θα διαγωνιστούν στη β’ φάση (στις 04 Μαΐου 2019), από την οποία θα επιλεγούν οι πέντε μαθητές που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στην 50η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2019, στο Τελ Αβίβ του Ισραήλ (από 07 έως 15 Ιουλίου 2019). Επισημαίνεται ότι ο Διαγωνισμός Φυσικής «Αριστοτέλης» είναι ο μόνος εγκεκριμένος από το Υπουργείο Παιδείας και ο μόνος που οδηγεί στην επιλογή μαθητών για την Ολυμπιάδα. Ευχαριστούμε όλους όσους βοήθησαν –όπως πάντα– εθελοντικά για να επιτύχουν οι Διαγωνισμοί, χωρίς επιστημονικές ή εκπαιδευτικές παρεκκλίσεις και χωρίς εμπορευματοποίηση. Τέλος, συγχαίρουμε τους μαθητές που έλαβαν μέρος και τους ευχόμαστε καλή πρόοδο.
  • Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικών «Αριστοτέλης» 2019 για τους μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης των Δημοτικών Σχολείων δεν θα πραγματοποιηθεί τελικά, αφού δεν έλαβε έως τώρα την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας ή αιτιολογημένη αρνητική απάντηση, παρά τη θετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (από τις 11/10/2018) για την επιστημονική εγκυρότητα και παιδαγωγική καταλληλότητα των φορέων του Διαγωνισμού. Το ΕΚΠΑ / Τμ. Φυσικής και η Εταιρεία Φυσικής έχουν πολύχρονη εμπειρία στη διοργάνωση και τηνεπιστημονική / εκπαιδευτική υποστήριξη των Διαγωνισμών και των Ολυμπιάδων, από την αρχή της διεξαγωγής τους σε όλες τις βαθμίδες έως σήμερα, εξακολουθούν όμως να επιδεικνύουν στοιχειώδη σεβασμό στους θεσμούς της Πολιτείας διαχρονικά, γι’ αυτό και δεν οργανώνουν παράτυπους διαγωνισμούς παρακάμπτοντας τους θεσμούς.

Όλα τα θέματα (με τις λύσεις τους) και αναλυτικές πληροφορίες για τους όλους του Διαγωνισμούς (Λυκείου, Γυμνασίου και Δημοτικού) και όλες τις Ολυμπιάδες Φυσικής αναρτώνται στους διαδικτυακούς τόπους: http://micro-kosmos.uoa.gr και www.εεφεε.gr.

Οι Επιστημονικοί / Εκπαιδευτικοί Υπεύθυνοι
των Διαγωνισμών Φυσικής / Φυσικών «Αριστοτέλης»