Πρόγραμμα Erasmus+ στο Γυμνάσιο με Λ.Τ. Ασωπίας, Βοιωτίας

Το Γυμνάσιο με Λ.Τ. Ασωπίας συμμετέχει σε πρόγραμμα Erasmus+ Συνεργασίας μεταξύ σχολείων (ΚΑ2)με τίτλο “Youngsters Nowadays. Where from, where to?”  τη διετία 2017-2019.  Το πρόγραμμα έχει θέμα τις δραστηριότητες ελεύθερου χρόνου των νέων, τα αθλήματα και τον υγιεινό τρόπο ζωής, τα περιβαλλοντικά προβλήματα των περιοχών μας, τις ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης των νέων.

Μέχρι τώρα έχουν πραγματοποιηθεί δύο διεθνικές συναντήσεις Μάθησης,  Διδασκαλίας, Κατάρτισης στην Φάτιμα της Πορτογαλίας και στο Σοβεράτο της Ιταλίας καθώς και δύο συναντήσεις των συντονιστών του προγράμματος στην Ασωπία και στην Προύσα της Τουρκίας. Οι επόμενες συναντήσεις είναι προγραμματισμένες για την πόλη Μορένι στη Ρουμανία όπου θα πραγματοποιηθεί η 3η συνάντηση μαθητών για δραστηριότητες Μάθησης,  Διδασκαλίας, Κατάρτισης και η τελευταία συνάντηση των συντονιστών για το κλείσιμο του προγράμματος θα γίνει στην Ασωπία.

Οι μαθητές μας συμμετέχουν στο πρόγραμμα αυτό με πολύ ενθουσιασμό και μεράκι για την πραγματοποίηση των εργασιών. Τα προγράμματα Erasmus+ είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για διεθνοποίηση των σχολείων και για άνοιγμα των οριζόντων εκπαιδευτικών και μαθητών.