Quality label για το eTwinning project “A safety net for internet safety”

Tο σχολείο μας, 1ο Γυμνάσιο Βύρωνα, κατάφερε να ολοκληρώσει με επιτυχία το eTwinning έργο «"A safety net for internet safety"» και να λάβει εθνική και ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας.

Στο έργο συμμετείχαν  9 ευρωπαϊκά σχολεία και 180 μαθητές.  Οι μαθητές που συμμετείχαν ήταν της Β' Γυμνασίου. Θέμα του η Ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Αναπτύχθηκαν οι επιμέρους θεματικές:

Ενότητες του έργου

1. Εντοπισμός ψευδών ειδήσεων
2. Κοινωνικά μέσα

3. Κίνδυνοι στα κοινωνικά δίκτυα

4. Κίνδυνοι στο διαδίκτυο - Sexting, Εθισμός(Υποενότητα: Εθισμός σε διαδικτυακά παιχνίδια)

5.Ηλεκτρονικό Εμπόριο (e-Commerce)

7. Ψηφιακό αποτύπωμα

Οι εργασίες μας - δραστηριότητες

Το ηλεκτρονικό βιβλίο μας για τον εντοπισμό ψευδών ειδήσε

Παρακολούθηση της ταινίας "Social dilemma". Συζήτηση με τους συμμαθητές των συνεργαζόμενων σχολείων πάνω στο θέμα της ταινίας.(εικόνα 1)

Το ηλεκτρονικό μας βιβλίο για το cyber bulling