«Το Μαγκρί και ο Αστέρης»-Συνεργατική παραμυθοσαλάτα σε 3 γλώσσες (Ελληνικά, Μαλτέζικα και Αγγλικά)

Με χαρά μοιραζόμαστε μαζί σας τη συνεργατική παραμυθοσαλάτα "Το Μαγκρί και ο Αστέρης" σε τρεις γλώσσες, που δημιουργήθηκε στα πλαίσια υλοποίησης του eTwinning Έργου "Here comes the Sun". Οι συνεργαζόμενοι μαθητές του Β2 του 1ου Δημ. Σχ. Ωραιοκάστρου και της Β΄τάξης του Kalkara Primary από τη Μάλτα, αρχικά επεξεργάστηκαν το βιβλίο της Βασιλικής Νευροκοπλή "Ο Αχτιδοϋφαντής" και το βιβλίο "Sun bread" της Elisa Kleven. Στη συνέχεια χωρίστηκαν σε διασχολικές ομάδες εργασίας,  έγραψαν και εικονογράφησαν τη συνεργατική παραμυθοσαλάτα τους. Το όνομα Μαγκρί είναι σύνθεση από το Ma-lta και Gree-ce. Μπορείτε να διαβάσετε το παραμύθι εδώ.

Ιδρύτριες eTwinning Έργου "Here comes the Sun" : Μαρία Πανουσιάδου, Graziella Scicluna