‘Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία’ – 1ο Δημοτικό Σχολείο Ηλιούπολης

Ενθουσιασμένοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των τάξεων Α΄1, Γ΄2 και Δ΄1 του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ηλιούπολης με τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα ΄Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία΄ για το έτος 2018-19. Μέσα από το πρόγραμμα οι μαθητές μας απέκτησαν ενδιαφέρον για τα γλυπτά της πόλης τους, συνδέθηκαν συναισθηματικά με την πόλη τους, κατάφεραν να συνδέσουν την έννοια της ποιότητας ζωής και του πολιτισμού με την κατάσταση της πόλης, απέκτησαν δεξιότητες ενεργού πολίτη που αντιστέκεται στην υποβάθμιση της πόλης και των μνημείων της.

Ως μέσο διάχυσης των ιδεών και αποτελεσμάτων του προγράμματος ‘Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία’, το σχολείο μας συμμετείχε στην έκθεση και εκδήλωση ολοκλήρωσης του προγράμματος στην Τεχνόπολη στις 22/05/2019.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε το πόστερ που εκθέσαμε στην Τεχνόπολη με κάποιες από τις δράσεις του προγράμματος.

Παρακολουθήστε το βίντεο που προβλήθηκε στην Τεχνόπολη με στιγμιότυπα από τη διαδρομή μας στο πρόγραμμα:

Παρακολουθήστε την παρουσίαση σύντομου δρώμενου στην Τεχνόπολη από μαθητές του σχολείου μας:

Τέλος, διαβάστε τις εντυπώσεις των μαθητών μας από το πρόγραμμα:

αποτίμηση