Υποδοχή απο το 2ο ΓΕΛ Καλαμαριάς της τελευταίας συνάντησης του προγράμματος Erasmus+ KA229 – “Building a Democratic School Culture”.

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς υποδέχτηκε και οργάνωσε την 5η και τελευταία συνάντηση στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA229 - "Building a Democratic School Culture", από 10 ως 14 Οκτωβρίου 2022, με τη συμμετοχή σχολικών αποστολών από Γερμανία, Ιταλία, Πορτογαλία και Τουρκία. Θέματα της συνάντησης αποτέλεσαν η δημοκρατία στην εκπαίδευση και η διδασκαλία μέσα από το πρίσμα των μουσείων, καθώς και η από κοινού δημιουργία ενός δημοκρατικού κανονισμού σχολείου, μετά από επεξεργασία των προτάσεων όλων των συμμετεχόντων, εκπαιδευτικών, μαθητών, γονέων και στελεχών. Το πρόγραμμα των συναντήσεων περιλάμβανε συνεδρίες και εργαστήρια στο σχολείο και το Βυζαντινό Μουσείο, με παρουσιάσεις και ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες, και επισκέψεις στο Αρχαιολογικό Μουσείο, το Λευκό Πύργο, το Βυζαντινό Μουσείο, το Εβραϊκό Μουσείο και το Μουσείο των Βασιλικών τάφων στη Βεργίνα. Κατά τις επισκέψεις εφαρμόστηκαν στοχευμένα εκπαιδευτικά προγράμματα που αφορούσαν τη δημοκρατία και τις εκφάνσεις της από την αρχαιότητα έως τη σύγχρονη εποχή.