Εκπαίδευση αλλοδαπών και παλιννοστούντων μαθητών

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης έχει αναλάβει από το Σεπτέμβριο του 2010 την υλοποίηση της Πράξης «Εκπαίδευση αλλοδαπών και παλιννοστούντων μαθητών», η οποία εντάσσεται στο επιχειρησιακό πρόγραμμα του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. «Εκπαίδευση και Διά βίου Μάθηση» και θα ολοκληρωθεί το Δεκέμβριο του 2013.

Η Πράξη απευθύνεται σε όλα τα δημόσια σχολεία της ελληνικής επικράτειας ?Νηπιαγωγεία, Δημοτικά Σχολεία, Γυμνάσια, Λύκεια- συγκεντρώνουν πληθυσμό αλλοδαπών και παλιννοστούντων μαθητών σε ποσοστό πάνω από 10%. Γενικός σκοπός της Πράξης είναι η καταπολέμηση της σχολικής αποτυχίας των παλιννοστούντων και αλλοδαπών μαθητών στο ελληνικό σχολείο, προκειμένου να εξασφαλιστεί η κατά το δυνατόν ισότιμη εκπαίδευση των ομάδων αυτών με γηγενείς μαθητές, καθώς και η κοινωνική τους ένταξη. Η υλοποίηση της παρούσας Πράξης αποτελεί την τέταρτη φάση του Προγράμματος για την εκπαίδευση αλλοδαπών και παλιννοστούντων μαθητών.