Τα Σχολεία πηγαίνουν Πανεπιστήμιο

Σας ενημερώνουμε ότι το Πανεπιστήμιο Πατρών οργανώνει δεκαπενθήμερο γνωριμίας των σχολείων της περιφέρειας με τους χώρους των τμημάτων του.

Πρωταρχικός στόχος είναι να δοθεί η ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν από κοντά το Πανεπιστήμιο και να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον τους για την διεύρυνση των γνώσεών τους και την ευαισθητοποίησή τους στο χώρο της έρευνας. Ταυτόχρονα, στόχος της δράσης «Τα Σχολεία πηγαίνουν Πανεπιστήμιο» είναι η επαφή και η γνωστοποίηση του έργου και των δραστηριοτήτων του Ιδρύματος. Καλούμε τους ενδιαφερομένους να προγραμματίσουν τις επισκέψεις τους στις Ακαδημαϊκές Μονάδες του Πανεπιστημίου Πατρών από 1 έως 15 Απριλίου 2011. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με τη Δ/νση Εκπαίδευσης και Έρευνας στο τηλέφωνο: 2610 969-890, ή απευθείας με τους ορισθέντες υπευθύνους των συμμετεχόντων τμημάτων του Πανεπιστημίου.

Πρόγραμμα επισκέψεων