1ο Βραβείο σε Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό

Οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας - 1ο Δημοτικό Σχολειο Πεύκης - σε συνεργασία με τους μαθητές της Ε’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Λυκόβρυσης και του 2ου Δημοτικού Σχολείου Λυκόβρυσης δημιούργησαν ένα Ψηφιακό Παιχνίδι με τίτλο ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ, και πήραμε το 1ο βραβείο  στον 3ο ΔΙΕΘΝΗ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟΥ ΚΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΑΦΗΓΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ «ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ»ο οποίος διοργανώθηκε από τη Γενική Γραμματεία Ψηφιακής Διακυβέρνησης και Απλούστευσης Διαδικασιών του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας (ΕΚΟΜΕ) και την Ένωση Μηχανικών Πληροφορικής και Επικοινωνιών.

Το έργο αυτό παρουσιάσαμε στο 12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στις 4 Μαΐου 2023.

Το ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ αποτελείται από 8 αποστολές – σταθμούς στην ιστορία, οι οποίες έχουν υλοποιηθεί στο περιβάλλον προγραμματισμού Scratch. Τα 8 ξεχωριστά προγράμματα έχουν ενσωματωθεί με διαδραστικό τρόπο στο εργαλείο genially. Οι μαθησιακοί και διδακτικοί στόχοι που εξυπηρετεί είναι άμεσα η εξάσκηση στην πληκτρολόγηση και έμμεσα η απόκτηση βασικών γνώσεων για σημαντικά σημεία της ιστορίας. Μπορείτε να παίξετε το παιχνίδι στον παρακάτω σύνδεσμο:

Ταξίδι στον χρόνο