21ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών «Λέλα Καραγιάννη», Erasmus+ – The Digital Teacher

Ένας από τους στόχους του Ευρωπαϊκού Σχεδίου Ανάπτυξης του σχολείου μας (διαπίστευση 2022-2027) είναι ο ψηφιακός μετασχηματισμός του μέσω της ανάπτυξης και χρήσης των ψηφιακών τεχνολογιών. Επιδίωξή μας η εξέλιξη των ψηφιακών δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών με στόχο να σχεδιάζουν ψηφιακά μαθήματα και να χρησιμοποιούν πόρους και στρατηγικές που διασφαλίζουν την ενεργητική και ισότιμη συμμετοχή των ευάλωτων κοινωνικών ομάδων σε εικονικά περιβάλλοντα μάθησης και η ενσωμάτωση των ψηφιακών τεχνολογιών στη μαθησιακή διαδικασία ώστε οι μαθητές να αποκτήσουν τις απαραίτητες γνώσεις, δεξιότητες και στάσεις για  τη δημιουργική αξιοποίηση των ψηφιακών τεχνολογιών για την προσωπική και κοινωνική τους ανάπτυξη. Για την επίτευξη του στόχου μας 4 εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα “The Digital Teacher: A 21-Century Introduction to Digital Education”. Το σεμινάριο διεξήχθη στο Άμστερνταμ από 2/10 έως 7/10 και συμμετείχαν εκπαιδευτικοί από την Ελλάδα, την Κύπρο, τη Γερμανία και την Τσεχία. Στόχος του σεμιναρίου ήταν να υποστηρίξει τους εκπαιδευτικούς μέσω του ψηφιακού μετασχηματισμού και μέσω των προκλήσεων του 21ου αιώνα στην ψηφιακή εκπαίδευση. Γνωρίσαμε πρακτικές και τεχνικές για τον σχεδιασμό και την παροχή διαδικτυακής διδασκαλίας, την εισαγωγή ψηφιακού περιεχομένου και δραστηριοτήτων και τη δημιουργία ψηφιακού υλικού. Ψηφιακός γραμματισμός, ψηφιακή αμνησία, media, fake news, πληροφορία και κριτική σκέψη, ψηφιακές συνήθειες και ασφάλεια στο διαδίκτυο ήταν μερικά από τα θέματα που επεξεργαστήκαμε μέσα από βιωματικές δραστηριότητες. Μιλήσαμε για συμπεριληπτικά περιβάλλοντα μάθησης και γνωρίσαμε τρόπους και τεχνικές ώστε να ανταποκρίνεται η μάθηση στις ιδιαίτερες ανάγκες και το μαθησιακό προφίλ του κάθε μαθητή (Universal Design for Learning). Σχεδιάσαμε μαθήματα με τη βοήθεια της τεχνητής νοημοσύνης (eduGPT) αλλά και για ανεστραμμένη τάξη (flipped classroom).

Το σημαντικότερο από όλα ήταν ότι μας δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουμε εκπαιδευτικούς και εκπαιδευτικά συστήματα από διάφορα μέρη της Ευρώπης, να αλληλεπιδράσουμε, να συνεργαστούμε, να ανταλλάξουμε ιδέες και καλές πρακτικές και να οικοδομήσουμε μελλοντικές συνεργασίες.