“Εκπαίδευση για τον Ευρωπαϊκό Πολίτη του Μέλλοντος: μια συζήτηση των μαθητών του Αριστοτελείου Κολλεγίου με την Ευρωβουλευτή κα Ασημακοπούλου “

Στο πλαίσιο της συμμετοχής των μαθητών του Αριστοτελείου Κολλεγίου στο πρόγραμμα «Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 10/10/2023 και ώρα 12:00-12:30 διαδικτυακή συνάντηση με  την ευρωβουλευτή κα. Άννα-Μισέλ Ασημακοπούλου.

Κατά τη διάρκεια της συζήτησης, η κα. Ασημακοπούλου προσέφερε τις εμπειρίες και τις γνώσεις της σχετικά με τον ρόλο της στην Ευρωπαϊκή Ένωση.  Ενθάρρυνε την ενεργό συμμετοχή των μαθητών μας στην ευρωπαϊκή πολιτική διαδικασία και ενίσχυσε την κοινωνική τους ευαισθητοποίηση. Οι μαθητές κατανόησαν τον τρόπο λειτουργίας της ΕΕ και τη σημασία της για τα καθημερινά τους θέματα. Ειδικότερα, οι μαθητές μας με αφορμή τα τελευταία διεθνή γεγονότα, συζήτησαν με  την κα Ασημακοπούλου για τη θέση της Ευρώπης στο θέμα της Μέσης Ανατολής. Μίλησαν για την Ψηφιακή Ταυτότητα και την ρώτησαν για το αντικείμενο με το οποίο εκείνη ασχολείται στην ΕΕ ως εκπρόσωπος της Ελλάδας. Στη συζήτηση έγινε αναφορά αν και κατά πόσο είναι ρεαλιστική  η επιστροφή των γλυπτών του Παρθενώνα στην Ελλάδα. Τέλος, οι μαθητές  μας ήθελαν να μάθουν για το πώς προετοιμάζονται οι ευρωβουλευτές πριν από κάθε συζήτηση στο Ευρωκοινοβούλιο.   Η  συζήτηση αυτή  αποτέλεσε  μια ευκαιρία για την ενίσχυση της εκπαίδευσης και της κοινωνικής συνείδησης των μαθητών του Αριστοτελείου Κολλεγίου. Ήταν μια πολύτιμη εμπειρία που μπορεί να επηρεάσει τον τρόπο που οι μαθητές μας αντιλαμβάνονται τον κόσμο και τον ρόλο τους σε αυτόν, ενισχύοντας την πολιτική ενημέρωση και την ενεργό πολιτική συμμετοχή.