“5η Γιορτή για την Ευρώπη”

Με ιδιαίτερη επιτυχία ολοκληρώθηκε η καθιερωμένη "Γιορτή της Ευρώπης" για 5η συνεχόμενη χρονιά την Δευτέρα 19 Ιουνίου 2023. Μια εκδήλωση που διοργανώνουν η κ. Σαρίγκολη Ευαγγελία (Πρεσβευτής της Δράσης eTwinning για τους νομούς Πέλλας, Ημαθίας και Πιερίας) και η κ. Αναργυρίδου Δέσποινα ( Διευθύντρια του 4ου Γυμνασίου Γιαννιτσών και Πρεσβευτής της Δράσης Scientix) πάντα με την υποστήριξη των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας.
Υπέροχοι συνάδελφοι παρουσίασαν τα Ευρωπαϊκά συνεργατικά προγράμματα ( eTwinning, Erasmus KA1, KA2 και ΚΑ3, ΜΝΑΕ, CLILL, SALL , ενημέρωση για SCIENTIX)) που υλοποίησαν με περισσό μεράκι στα σχολεία τους. Οι εκπαιδευτικοί στην Πέλλα και την Ημαθία, όλων των βαθμίδων και των Δομών (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια, ΓΕΛ, ΕΠΑΛ, ΠΕΠΑΛ, Εσπερινό ΕΠΑΛ) καλλιεργούν την κουλτούρα της Ευρωπαϊκής οικογένειας υλοποιώντας προγράμματα υψηλού επιπέδου.
Παρόντα στην εκδήλωση τα στελέχη της Εκπαίδευσης υποστηρίζοντας ένθερμα την εξωστρέφεια των σχολικών μονάδων :
O κ Μπαχαράκης  Θωμάς Αναπληρωτής Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας
Ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας κ. Ταϊλαχίδης Σάββας
Ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας κ. Γερεμτζές Δημήτριος