Ερωτηματολόγιο για τους εκπαιδευτικούς της Α Γυμνασίου. που συμμετέχουν στη Δράση «Ψηφιακή Τάξη»

Ερωτηματολόγιο για τους εκπαιδευτικούς της Α’ Γυμνασίου. που συμμετέχουν στη Δράση «Ψηφιακή Τάξη».

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί.

Σήμερα. με την καθημερινή χρήση των υπολογιστών και την άμεση πρόσβαση σε πηγές πληροφοριών μέσω του Διαδικτύου. η μάθηση αποκτά μια νέα δυναμική διάσταση και πλέον γίνεται μια διαδικασία που αφορά ολόκληρη τη ζωή του ανθρώπου. Οι νέες τεχνολογίες αναμένεται να διαδραματίσουν έναν πολύ σημαντικό ρόλο στη διαδικασία της μάθησης κατά την επόμενη δεκαετία.

Η παιδεία αποσκοπεί πλέον και με την υποστήριξη των νέων τεχνολογιών στο να προσφέρει στους μαθητές σύγχρονες γνώσεις και δεξιότητες και παράλληλα να αναπτύξει τη δημιουργικότητα τους.

Θεμελιώδης στόχος μας είναι η συνεχής βελτίωση της ποιότητας της εκπαίδευσης. έτσι ώστε η χώρα μας από τις τελευταίες θέσεις στους σχετικούς δείκτες που αφορούν την Καινοτομία και τις Νέες Τεχνολογίες σε ευρωπαϊκό επίπεδο. να βρεθεί τα επόμενα χρόνια στο επίκεντρο των εξελίξεων που αφορούν την εκπαίδευση. την έρευνα και την καινοτομία.

Αποσκοπούμε σε ένα δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα. απελευθερωμένο από τα δεσμά της γραφειοκρατίας. ανοιχτό στη δημιουργική και ελεύθερη σκέψη. ώστε να ανταπεξέλθουμε στις υψηλές απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής.

Η βελτίωση της εκπαίδευσης απαιτεί αποφασιστικότητα και ανατροπές σε πολλούς τομείς. Θέλουμε όλους τους εκπαιδευτικούς δίπλα μας. ως πρωταγωνιστές στην βελτίωση και αναγέννηση του εκπαιδευτικού μας συστήματος.

Στο πλαίσιο αυτής της προσπάθειας είναι πολύ σημαντικό να ληφθεί υπ’ όψιν η άποψή σας για την αξιοποίηση του φορητού μαθητικού υπολογιστή. ο οποίος έχει ήδη διατεθεί στους μαθητές της Α’ τάξης των Γυμνασίων της χώρας μας.

Γνωρίζουμε ότι υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτικοί που διαπρέπουν με την εφευρετικότητα τους. Θα θέλαμε λοιπόν να αποτυπώσουμε το βαθμό αξιοποίησης του μαθητικού υπολογιστή μέχρι σήμερα αλλά και τις δικές σας ιδέες /προτάσεις και για το λόγο αυτό ζητάμε τη συνδρομή σας. μέσω της συμπλήρωσης του παρόντος σύντομου ερωτηματολογίου.

Σκοπός μας είναι την επόμενη σχολική χρονιά να γίνει σχεδιασμένη αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών στη τάξη μέσω της αντίστοιχης προσαρμογής των αναλυτικών προγραμμάτων του Γυμνασίου. Θα γίνει επίσης στοχευμένη επιμόρφωση εκπαιδευτικών στην χρήση τεχνολογιών πληροφοριών και επικοινωνιών στην τάξη.

Πορευόμαστε μαζί για ένα εκπαιδευτικό σύστημα. το οποίο θα ανταποκρίνεται στις σύγχρονες απαιτήσεις. θα έχει ως επίκεντρο το μαθητή και θα υποστηρίζει τη συνεχή αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού στο σχολείο.

Ο Γενικός Γραμματέας

Βασίλειος Κουλαϊδής