Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning : Η ωραία μου βιώσιμη ζωή

Η Ωραία μου Βιώσιμη Ζωή

My B.S.L., #eTwEC, My Beautiful Sustainable Life

Το σχολείο μας, το 4ο ΓΕΛ Δράμας συμμετείχε κατά το ακαδημαϊκό έτος 2021-22 στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eΤwinning <<Η ωραία μου βιώσιμη ζωή>> (My B.S.L., #eTwEC, My Beautiful Sustainable Life) όπου συνεργάστηκε με άλλα 5 σχολεία από το εξωτερικό, πιο συγκεκριμένα με 2 σχολεία από την Ιταλία, 1 από την Γαλλία, 1 από την Ρουμανία και 1 από την Τουρκία. Στα πλαίσια του μαθήματος των αγγλικών, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Πολυχρονιάδου Αναστασία, οι μαθητές μας συνεργάστηκαν με συνομηλίκους τους από τις άλλες χώρες του εξωτερικού για την από κοινού δημιουργία ερευνητικών εργασιών (πρότζεκτ), για την περιβαλλοντική τους ευαισθητοποίηση, για να συνειδητοποιήσουν το περιβαλλοντικό αποτύπωμα που αφήνουν στον πλανήτη και ταυτόχρονα ήρθαν σε επαφή με άλλους πολιτισμούς και γνώρισαν τα εκπαιδευτικά συστήματα άλλων χωρών.