EnvKids: Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για Παιδιά μέσω Εξερευνητικής Μάθησης. Προσομοίωσης. και Συνεργασίας

Το έργο EnvKids. που συν-χρηματοδοτείται από το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Δια Βίου Μάθησης (Life Long Learning) έχει σαν σκοπό την ανάπτυξη καινοτόμων μεθοδολογιών διδασκαλίας μέσω εξερεύνησης και συνεργασίας με την χρήση εικονικών πειραμάτων σε θέματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά δημοτικού και στους δασκάλους τους με σκοπό να συμπληρώσει υπάρχοντες σχολικές δραστηριότητες περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και να συμβάλει στην ανατροφή μιας περιβαλλοντικά ενήμερης επόμενης γενιάς. Παράλληλα το πρόγραμμα αναπτύσσει και της ψηφιακές δεξιότητες των μαθητών.

Το πρόγραμμα αναπτύσσει πιλοτικές εκπαιδευτικές εφαρμογές για χρήση μέσα από το διαδίκτυο κάτω από το γενικό θέμα “Το σπίτι μου. η πόλη μου. η πλανήτης μου” με σκοπό να διευρύνει τις γνώσεις των μαθητών σε μια ευρεία γκάμα θεμάτων σχετικά με ευσυνείδητη συμπεριφορά απέναντι στο περιβάλλον. Συγκεκριμένα. για το τι μπορεί ο καθένας από εμάς να κάνει για την προστασία του περιβάλλοντος στο σπίτι και στην εργασία του. για το τι πολιτικές μπορούν να αναπτυχθούν για χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας με σκοπό τη μείωση της ρύπανσης και τη βελτίωση της ποιότητας ζωής. και για τη σημασία της διατήρησης του φυσικού περιβάλλοντος και τις αρνητικές επιπτώσεις απραγίας σε αυτό τον τομέα στο κλίμα και τη βιοποικιλότητα.

Το έργο διαρκεί 2 χρόνια. από το 2009 έως το 2011. υπό την αιγίδα του Κέντρου Έρευνας και Τεχνολογίας Θεσσαλίας με τη συμμετοχή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. του Δημοτικού Σχολείου Πορταριάς. και σχολείων από τη Γαλλία. την Τσεχία. και τη Σουηδία.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε απευθυνθείτε στην ιστοσελίδα του προγράμματος http://envkids.net και στο ενημερωτικό δελτίο του προγράμματος http://ohmpro.org/envkids/documents/newsletterIssue1.2.pdf .
 "Το σχέδιο αυτό χρηματοδοτήθηκε με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής  Επιτροπής. Η παρούσα δημοσίευση (ανακοίνωση) δεσμεύει μόνο τον συντάκη της και η Επιτροπή δεν ευθύνεται  για τυχόν χρήση των πληροφοριών που περιέχονται σε αυτήν"