12/6/18: Τραγουδώντας τον κύκλο της ζωής -21ο Δημ. Αθηνών

Η χορωδία του 21ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών «Λέλα Καραγιάννη» παρουσιάζει τη μουσικοχορευτική παράσταση «Τραγουδώντας τον κύκλο της ζωής». Η φετινή χρονιά ήταν η δεύτερη που εργαστήκαμε στα πλαίσια του προγράμματος “Μαθαίνουμε Παρέα”, ένα πρόγραμμα που υλοποιήθηκε με δαπάνη του Ιδρύματος Ι. Λάτση. Η παράσταση αυτή έρχεται σε συνέχεια της περσινής μας παράστασης “Παιχνοδοτράγουδα στις αυλές του κόσμου”.

Τα τραγούδια που επιλέξαμε απεικονίζουν στιγμές ανθρώπινες που με τη βοήθεια της μουσικής και του τραγουδιού απαλύνουν τον πόνο, γλυκαίνουν τη χαρά, φωτίζουν το σκοτάδι. Αφορούν οικουμενικές ανάγκες του ανθρώπου, ανάγκες που δεν αλλάζουν ανάλογα με τη γεωγραφική περιοχή, την εποχή, τη φυλή. Ανάγκες και συναισθήματα αρχέγονα όπως η μητρική αγάπη, η ανάγκη για παιχνίδι, ο έρωτας, ο πόνος της ξενιτιάς, η ανάγκη για ελευθερία, η ανησυχία για το μέλλον. Το μόνο που αλλάζει ανάλογα με τις συνθήκες είναι οι μελωδίες, τα λόγια, τα όργανα.

Το ιστολόγιο του σχολείου: https://blogs.sch.gr/21dimath/