Δελτίο τύπου Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Γέρακα με Λ.Τ.

Με αφορμή τη 10ετή λειτουργία του Καλλιτεχνικού Σχολείου Γέρακα διοργανώνεται Επιστημονική Ημερίδα για εκπαιδευτικούς και γονείς με θέμα: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ: Εφηβεία - Σχολείο - Οικογένεια το Σάββατο 29 Μαρτίου 2014, ώρα 09:00-14:30, στην αίθουσα θεάτρου του Σχολείου.

Με δεδομένο ότι η εκπαίδευση στον πολιτισμό ενθαρρύνει τη μάθηση και αφήνει χώρο στην επινόηση, την έκφραση και την επικοινωνία, επιδιώκουμε την ανταλλαγή σκέψεων σχετικά με την εκπαίδευση και την αγωγή των εφήβων.

Θεματικοί άξονες: α) παιδαγωγικές διαδικασίες, β) η περίπλοκη φύση της εφηβείας και των ανθρώπινων σχέσεων, γ) η διερευνητική μέθοδος μάθησης μέσω της δημιουργικότητας, της έκφρασης και του πειραματισμού, δ) βιωματική εκπαίδευση, δικαιώματα και ευθύνες στη δια βίου μάθηση.

Σχολικός Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης Χρήστος Πατσός Διευθύντρια Καλλιτεχνικού Γυμνασίου Γέρακα με Λ.Τ. Πολυτίμη Γκέκα Οργανωτική επιτροπή Κυριακή Πρεβεδουράκη Χρήστος Πατσός Μελπομένη Κυζερίδη Κωνσταντίνα Μπολιεράκη