Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας

Στο πλαίσιο του εορτασμού της γιορτής της Γαλλοφωνίας, η Πρεσβεία της Γαλλίας στην Ελλάδα και το Γαλλικό Ινστιτούτο οργανώνουν, την 20η Μαρτίου, ένα διαγωνισμό που απευθύνεται στους μαθητές γαλλικών, δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου, με θέμα « τα ενδόμυχα συναισθήματα του ανθρώπου».

Στο φετινό διαγωνισμό οι νέοι γαλλόφωνοι καλούνται να εμπνευστούν από τις 10 λέξεις που προτείνονται και αφού συνδέσουν τη θεματική με το θέμα του Οδυσσέα, να εκφράσουν τους εαυτούς τους και την εμπειρία τους καθώς ανακαλύπτουν τον κόσμο. Ο διαγωνισμός, που επικαλείται τη δημιουργικότητα των μαθητών τους δίνει την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν την γνώση τους στα γαλλικά με τρόπο ευχάριστο και προωθεί περαιτέρω τη διάθεση καθηγητών και μαθητών να γνωρίσουν το γαλλικό πολιτισμό. Η απονομή των βραβείων ( διαμονή στη Γαλλία με πολιτιστικό πρόγραμμα, βιβλία, dvd,..) θα λάβει χώρα στο Γαλλικό Ινστιτούτο σε ειδική τελετή.