Εκπαιδευτικές Δραστηριότητες της Εστίας Γνώσης και Πολιτισμού Χαλκίδας – Τηλ-Εκπαίδευση

H Εστία Γνώσης και Πολιτισμού Χαλκίδας αποτελεί  Ν.Π.Δ.Δ. του Δήμου Χαλκιδέων. Η διοικητική της ευθύνη ανήκει σε 11μελές Διοικητικό Συμβούλιο και η επιστημονική της στο Επιστημονικό Συμβούλιο, το οποίο αποτελείται από πανεπιστημιακούς καθηγητές και ειδικούς επιστήμονες.

Είναι ένας χώρος γνώσης και αναζήτησης σε ζητήματα Επιστήμης και Παιδείας που προωθεί την ερευνητική σκέψη και εφευρετικότητα, συμπληρώνοντας τη διδασκαλία που γίνεται στο σχολείο. Οργανώνει επιστημονικές και εκπαιδευτικές ημερίδες σε συνεργασία με ακαδημαϊκά ιδρύματα και επιστημονικά κέντρα, στις οποίες συμμετέχουν εκπαιδευτικοί και μαθητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Απευθύνεται σε μαθητές και εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, αλλά και στο ευρύτερο κοινό, καθώς φιλοξενεί κάθε χρόνο μεγάλο αριθμό μαθητών και εκπαιδευτικών από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Η συνεισφορά της Εστίας στην εκπαιδευτική διαδικασία συνίσταται κυρίως στη δημιουργία ερεθισμάτων μέσα από παραστατικές προσεγγίσεις γνωστικών αντικειμένων, που αφορούν τα Μαθηματικά, την Αστρονομία – Αστροφυσική, την Πληροφορική, τη Λογική και τη Φυσική. Η παραστατική αυτή προσέγγιση επιτυγχάνεται μέσω διαδραστικών εκθεμάτων, διαθέτοντας σύγχρονες εγκαταστάσεις και επιστημονικό εξοπλισμό, αλλά και σύγχρονη ηλεκτρονική βιβλιοθήκη.

Τα Σχολεία έχουν τη δυνατότητα να επισκεφθούν την Εστία και να συμμετάσχουν στις εκπαιδευτικές δραστηριότητές της εντελώς δωρεάν.Επιπλέον, στο πλαίσιο της διάδοσης της επιστημονικής γνώσης και του έργου της, η Εστία έθεσε ως περαιτέρω στόχο τη συμμετοχή και παρακολούθηση του προγράμματός της και από εκείνα τα σχολεία που, κυρίως λόγω της απόστασης, είναι αδύνατον να παρευρεθούν στο χώρο της. Για το σκοπό αυτό έχει ξεκινήσει με επιτυχία την εφαρμογή του νέου της προγράμματος «ΤηλΕστία», μιας πρωτοποριακής εφαρμογής της σύγχρονης τεχνολογίας της τηλε-εκπαίδευσης.

Αναλυτικότερα, μέσω του διαδικτύου δίνεται κάθε φορά η ευκαιρία στους καθηγητές της Εστίας και σε μαθητές δύο σχολείων, που απέχουν μεταξύ τους πολλά χιλιόμετρα, να συμμετάσχουν από κοινού στα εκπαιδευτικά προγράμματα. Οι μεν μαθητές του ενός σχολείου θα βρίσκονται στο χώρο της Εστίας (Χαλκίδα), στο πλαίσιο της προγραμματισμένης επίσκεψής τους, οι δε μαθητές του άλλου σχολείου σε κάποια απομακρυσμένη περιοχή, σε απόσταση από τη Χαλκίδα πάνω από τουλάχιστον 200 χλμ. οδικώς, ώστε να δικαιολογεί την αδυναμία του να επισκεφθεί την Εστία. Στο πρόγραμμα, προτεραιότητα έχουν τα σχολεία που βρίσκονται σε απομακρυσμένες - δυσπρόσιτες περιοχές της νησιωτικής και ηπειρωτικής Ελλάδας, καθώς και τα αμιγή ελληνικά σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του εξωτερικού, ανεξάρτητα από τον αριθμό των μαθητών τους. Το όλο εγχείρημα καλύπτεται εξολοκλήρου από την Εστία, με δικά της ειδικά εξοπλισμένα συνεργεία και χωρίς κανένα κόστος από την πλευρά των σχολείων, εκτός από την περίπτωση των σχολείων του εξωτερικού τα οποία θα πρέπει να έλθουν σε συνεννόηση με την Εστία.

Πιο συγκεκριμένα, για την πραγματοποίηση αυτών των προγραμμάτων, μια αίθουσα της Εστίας έχει μετατραπεί σε τηλεοπτικό Studio, με 7 κάμερες. Ταυτόχρονα, ένα άλλο κινητό συνεργείο της Εστίας επισκέπτεται το απομακρυσμένο σχολείο που πρόκειται να συμμετάσχει στο πρόγραμμα και χρησιμοποιώντας αντίστοιχα υλικοτεχνικά μέσα επιτυγχάνεται η αμφίδρομη επικοινωνία.

Τα Σχολεία που επιθυμούν να επισκεφθούν την Εστία Γνώσης και Πολιτισμού Χαλκίδας ή να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα ΤηλΕστία δηλώνουν το ενδιαφέρον τους στα τηλέφωνα  22210-77599, 22210-87860, 6974827592, προκειμένου να καθοριστεί η σχετική ημερομηνία. Η επίσκεψη και συμμετοχή είναι δωρεάν, ενώ η πραγματοποίηση των προγραμμάτων γίνεται κατά τις μέρες και ώρες των σχολικών μαθημάτων.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα  www.estiagnosis.gr