1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καλλιτεχνικής Παιδείας με θέμα: “Όπου ακούς μουσική…”

Το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Πατρών (Π.Π.Γ.Π.Π.), υπό την αιγίδα της Διοικούσας Επιτροπής Πρότυπων - Πειραματικών Σχολείων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (Υ.ΠΑΙ.Θ.), διοργανώνει σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Πατρών το: 1o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ με θέμα «Όπου ακούς μουσική ...» Σύγχρονες Μουσικοπαιδαγωγικές Προσεγγίσεις Το Συνέδριο θα διεξαχθεί από 18 έως 20 Ιουνίου 2015 στην πόλη της Πάτρας.

Σε ποιους απευθύνεται

·        Εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας, όλων των ειδικοτήτων

·        Στελέχη της εκπαίδευσης

·        Επιστήμονες και ερευνητές με ενδιαφέρον στην Μουσική εκπαίδευση, τη διδακτική και τη διαθεματικότητα

·        Φοιτητές Τμημάτων Μουσικών Σπουδών ή Εφαρμογών Ήχου

·        Γονείς και μαθητές

Αντικείμενο

Στόχος του Συνεδρίου είναι να αναδειχθούν και συζητηθούν όλα τα θέματα που αφορούν:

·          τις καλές πρακτικές διδασκαλίας, τις καινοτόμες δράσεις, τη  διαθεματικότητα, τη δημιουργικότητα, τον πειραματισμό και την  εκπαιδευτική έρευνα με κοινό τόπο την μουσική

·          τον προβληματισμό για τροποποίηση αναλυτικών προγραμμάτων Γυμνασίου – Λυκείου

·          τις σύγχρονες εξελίξεις παιδαγωγικής και διδακτικής του γνωστικού αντικειμένου της μουσικής

Θεματικές ενότητες

Προτείνονται οι παρακάτω θεματικές ενότητες χωρίς να αποκλείονται και άλλες, σχετικές όμως με το θέμα του συνεδρίου:

·        Μουσική στην εκπαίδευση – γέφυρες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με Τριτοβάθμια

·        Καλές διδακτικές πρακτικές – διαθεματικές προσεγγίσεις

·        Μουσική και Μαθηματικά, Μουσική και Φυσικές Επιστήμες

·        Μουσική Πληροφορική, Ακουστική σχολικών αιθουσών

·        Σχολικές χορωδίες

·        Μουσικοκινητική αγωγή

·        Διεύθυνση μουσικού συνόλου (εργαστήριο)

Χώρος Διεξαγωγής

Στο κτιριακό συγκρότημα του Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Πανεπιστημίου Πατρών που βρίσκεται στην Πανεπιστημιούπολη του Πανεπιστημίου Πατρών (Κάτω Καστρίτσι, Πάτρα). Μετά την 3η ανακοίνωση του συνεδρίου θα δοθούν περισσότερες λεπτομέρειες για τον τόπο διεξαγωγής των συναυλιών του συνεδρίου.

Δραστηρίοτητες - Εργασίες

·        Κεντρικές ομιλίες

·        Ομιλίες/εισηγήσεις/εργαστήρια προσκεκλημένων επιστημόνων/ερευνητών

·        Παρουσιάσεις εργασιών και ανακοινώσεων

·        Αναρτημένες ανακοινώσεις (Posters)

·        Συνεδρίες στρογγυλής τράπεζας

·        Εργαστηριακές παρουσιάσεις: Διεύθυνσης Χορωδίας και Μουσικών Συνόλων

·        Συναυλίες:

o   μαθητικό ορχηστρικό μουσικό σύνολο του Otto-Hahn-Gymnasium Dinslaken (σχολείο της Γερμανίας)

o   ορχηστρικά και χορωδιακά σύνολα

Τρόπος υποβολής εργασιών

Στο Συνέδριο μπορούν να υποβληθούν:

Ερευνητικές εργασίες, εκπαιδευτικά σενάρια και καλές πρακτικές διδασκαλίας με δύο τρόπους παρουσίασης:

·        Προφορικές εισηγήσεις, έως 10 σελίδες

·        Αναρτημένες ανακοινώσεις (posters), έως 6 σελίδες

Λεπτομέρειες για τη συγγραφή,  μορφοποίηση και υποβολή εργασιών περιγράφεται στην ιστοσελίδα (http://1pskpm-ppgpp.weebly.com)  του Συνεδρίου.

Όλες οι εργασίες θα πρέπει να είναι πρωτότυπες, δηλαδή να μην έχουν δημοσιευτεί σε πρακτικά συνεδρίου ή περιοδικό. Θα γίνουν δεκτές μετά από ανώνυμη κρίση δύο κριτών.

Κόστος συμμετοχής

·        Εισηγητές   €20 (ένας από κάθε εισήγηση)

·        Σύνεδροι     €20

·        Φοιτητές     €10

·        Μαθητές      Ελεύθερη Είσοδος

Σημαντικές Ημερομηνίες

·        Έναρξη υποβολής εργασιών πλήρους κειμένου    12 Ιανουαρίου 2015

·        2η Ανακοίνωση                                                     1 Φεβρουαρίου 2015

·        Λήξη υποβολής εργασιών                                    31 Μαρτίου 2015

·        3η Ανακοίνωση                                                     1 Απριλίου 2015

·        Ενημέρωση αποδοχής εργασιών                           30 Απριλίου 2015

·        Έναρξη εγγραφών                                                1 Μαΐου 2015

·        Υποβολή εργασιών για πρακτικά                         20 Μαΐου 2015

·        4η Ανακοίνωση                                                     21 Μαΐου 2015

·        Ανακοίνωση προγράμματος                                 8 Ιουνίου 2015

·        Διεξαγωγή συνεδρίου                                            18 – 20 Ιουνίου 2015

Πληροφορίες στο τηλέφωνο 2610-431950,

στην ιστοσελίδα http://1pskpm-ppgpp.weebly.com

και στο email: peirgym@upatras.gr.

Η Οργανωτική Επιτροπή

MSc Μπαλωμένου Αθανασία, Μαθηματικός (ΠΕ03), Δ/ντρια ΠΠΓΠΠ

Μιντιλογλίτη Ιωάννα, Μουσικός (ΠΕ16), Εκπαιδευτικός ΠΠΓΠΠ

Δρ Διπλάρη Χριστίνα (ΠΕ05), Υποδ/ντρια ΠΠΓΠΠ