Θέματα και Λύσεις, 18ου Μαθητικού Διαγωνισμού «Παιχνίδι και Μαθηματικά» της ΕΜΕ 5-4-2024

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Μ. ΕΥΚΛΕΙΔΗ 2

Θέματα Διαγωνισμού

18ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά»

H Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία διοργάνωσε υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. τον 18ο Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» του περιοδικού «Ο μικρός Ευκλείδης» για τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού σχολείου

Ο διαγωνισμός διεξάχθηκε στις 5  Απριλίου  2024, ημέρα Παρασκευή, για τους μαθητές της Ε' και ΣΤ' τάξης κατά τις διδακτικές ώρες  (8.15 έως 10.15), με αναπροσαρμογή του προγράμματος από τους/τις  Διευθυντές/ντριες και εκπαιδευτικούς των αντίστοιχων τάξεων .

Στον διαγωνισμό  μπορούσαν να λάβουν μέρος όλα τα Δημοτικά Σχολεία της χώρας.

Όποια σχολεία επιθυμούσαν  μπορούσαν να δηλώσουν συμμετοχή στο διαγωνισμό, συμπληρώνοντας ηλεκτρονικά τη σχετική αίτηση στην ιστοσελίδα (site) της EME (http://www.hms.gr) μέχρι 4-4-2024 ημέρα Πέμπτη και ώρα 12πμ, προκειμένου να τους σταλούν ηλεκτρονικά με e-mail  οι βεβαιώσεις συμμετοχής των μαθητών, η βεβαίωση του/της Δ/ντη/ντριας και του/της Δασκάλου/ας  όπως και οι οδηγίες του Διαγωνισμού.

Δείτε Σχετικά

1. Τις οδηγίες διεξαγωγής του διαγωνισμού
  2. Την  έγκριση  του Διαγωνισμού από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.
  3. Την αιγίδα του διαγωνισμού από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.

Για το Διοικητικό Συμβούλιο
της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας