Πρόγραμμα E-Twinning “Cross cultural journey through games” – 1ο Δημοτικό Σχολείο Μανιάκων Καστοριάς

Νέες πύλες συνεργασίας ανοίγονται για το 1ο Δημοτικό Σχολείο Μανιάκων Καστοριάς μέσα από το συναρπαστικό πρόγραμμα E-Twinning  με τίτλο: "Cross Cultural Journey Through Games". Με την συμμετοχή σχολείων από την Τουρκία και τη Ρουμανία, ο στόχος μας είναι να δημιουργήσουμε ένα περιβάλλον διαπολιτισμικής κατανόησης και συνεργασίας μέσω των παιχνιδιών.

Τα παιχνίδια είναι ένας παγκόσμιος δεσμός, ένας τρόπος να επικοινωνούμε και να μοιραζόμαστε εμπειρίες. Μέσα από αυτά, ανακαλύπτουμε τις διαφορές και τις ομοιότητες των πολιτισμών μας, ενώ ταυτόχρονα δημιουργούμε δεσμούς φιλίας και κατανόησης.

Καθώς ξεκινήσαμε αυτό το ταξίδι, προσβλέπουμε σε μια πολύχρωμη πορεία γεμάτη με παιχνίδια, δημιουργίες και συνεργατικές δράσεις. Μέσα από αυτές τις δραστηριότητες, ελπίζουμε να προωθήσουμε τη συνεργασία, τη συμφιλίωση και να δημιουργήσουμε μια πιο ανοιχτή και ανεκτική κοινότητα.