22η Εβδομάδα Μελέτης «International Wildlife Research Week»

Σας ενημερώνουμε ότι το Ίδρυμα Swiss Youth In Science διοργανώνει την 22η Εβδομάδα Μελέτης «International Wildlife Research Week» και προσκαλεί νέους μαθητές, ηλικίας από 17 έως 20 ετών, οι οποίοι έχουν διακριθεί στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Βιολογίας, με άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας, να συμμετάσχουν σε αυτήν την ευκαιρία να γνωρίσουν την αλπική άγρια ζωή.

Η ημερομηνία διεξαγωγής της Εβδομάδας Μελέτης «International Wildlife Research Week» είναι από 25-06-2011 έως 2-07-2011. Κατά τη διάρκεια αυτής της εβδομάδας, οι συμμετέχοντες καλούνται να διεξάγουν τη δική τους επιστημονική μελέτη, ύστερα από προσωπική παρατήρηση και συλλογή δεδομένων, σε κάποιο ξεχωριστό είδος του ζωικού ή φυτικού βασιλείου της επιλογής τους στα Ελβετικά βουνά. Ο τόπος διεξαγωγής της Εβδομάδας Μελέτης είναι η Chasa Muntanella στην Valchava της Ελβετίας, μια ορεινή κοιλάδα με πλούσιο οικοσύστημα.

Η καταληκτική προθεσμία συμμετοχής ορίζεται η 20η Μαΐου 2011. Πληροφορίες για την Εβδομάδα Μελέτης υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος SwissYouthInScience (www.sjf.ch). Η συμμετοχή στο εν λόγω πρόγραμμα είναι προαιρετική.

Σημειώνεται ότι η συμμετοχή και η μετακίνηση των ενδιαφερομένων θα γίνει χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.